TGRT Video Haber

Ukrayna, Rusya'yı yalanladı: Yılan Adası'nı böyle geri aldı

Rusya’nın Yılan Adası’nı iyi niyet göstergesi ile terk ettiğini açıklamasının ardından Ukrayna'dan açıklama geldi. Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Rusya’nın gönüllü olarak çekildiklerine ilişkin açıklamasının "yalan" olduğunu söyledi. Ukrayna ordusu, Yılan Adası’nda Ruslardan geriye kalan son askeri aracı da vurdu. Bayraktar TB2 ile yapılan operasyon, Ukrayna savunma bakanlığı tarafından paylaşıldı.

Rusya lider Vladimir Putin’in 24 Şubat sabahı başlattığı Ukrayna işgali devam ediyor. Savaşın başından beri adı en çok konuşulan yerlerden biri, Ukrayna’nın Karadeniz’deki son kalesi Yılan Adası, Ruslardan geri alındı.

 “KAPI DIŞI ETTİK”

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada adanın iyi niyet göstergesi olarak terk edildiği söylenmişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı da bu açıklamayı yalanlamış, açıklamada, “Silahlı kuvvetlerimiz, mükemmel bir operasyonla onları kapı dışı etti” denilmişti.

ADADAKİ SON RUS ZIRHLISI BÖYLE VURULDU

Ukrayna Savunma Bakanlığı, o operasyonun görüntülerini paylaştı. Başrolde ise bir kez daha Bayraktar TB2’ler vardı. Adayı boşaltan Rus ordusunun limanda kalan son zırhlısı da gökyüzünde hakimiyetini ispat eden Türk yapımı SİHA’lar tarafından 1 Temmuz’da imha edildi. Ukrayna da Bayraktar TB2’nin kaydettiği o görüntüleri dünya ile paylaştı.