2022-06-30 16:51:43 | Son Güncelleme : 2022-06-30 17:10:53

Yalan yalanı besledi! Çinli kadın Wikipedia'da 10 yıldır kurguladığı olayları gerçek gibi yazdı

'Zhemao' takma adlı Çinli bir kadın, 10 yıl boyunca Wikipedia'da sahte tarihi olayları gerçekmiş gibi kaleme aldı. Gerçekler ortaya çıkınca ise yalanın yalanı beslediğini söyledi.

Yalan yalanı besledi! Çinli kadın Wikipedia'da 10 yıldır kurguladığı olayları gerçek gibi yazdı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Çinli Zhemao, Çin Wikipediasında özellikle Rus tarihiyle ilgili kurgulanmış siyasi figürler ve savaşlar hakkında makaleler yazdı. Yaşanmamış tarihi olaylar üzerine 200'den fazla makale yayımladı, 100'ü aşkın makaleye de katkıda bulundu. Zhemao, yazılarında madeni paralar ve yemek kaplarına dair arkeolojik buluntularla ilgili ayrıntılar kurguladı. Slav halkları arasındaki rekabetlerden Çin Hanedanlığı'na kadar yüzlerce kurguladığı hikaye Wikipedia'da yayımlandı.

Zhemao'nun foyasını ortaya çıkaran ise Yifan adlı bir kullanıcı oldu. Fantastik romancı Yifan, Zhemao'nun yazılarında bir anormallik fark etti. "Bunlar, İngilizce Wikipedia'dan ve hatta Rusça Wikipedia'dan daha ayrıntılıydı" diyen Yifan, şunları söyledi:

''İngilizce-Rus Wikisinde olmayan karakterler Çin Wikisinde yer alıyordu. Bu karakterler gerçek tarihi figürlerle karıştırılmıştı. Bu da gerçeği sahtesinden ayırt etmeyi zorlaştırıyordu.''

''SİLMEK İSTEMEDİM''

Wikipedia’nın sahteciliği fark etmesinin ardından Zhemao, halka açık bir özür metni yayımladı. "Yalan yalanı besledi" diyen kadın, İlk başta yazdığım yüz binlerce kelimeyi silmek istemedim. Ama sonunda milyonlarca kelimeyi silmek zorunda kaldım. Üstelik akademik bir çevre benim yüzümden dağıldı.'' dedi.

Lise mezunu bir ev hanımı olduğunu aktaran Zhemao, sözlerine şunları da ekledi:

''Sebep olduğum sorunu telafi etmek zor, bu yüzden belki de kalıcı bir yasak tek seçenek.''

Etiketler