Tarih : 24.09.2021 - 10:36 Yorum : 0

12 yaşındaki çocuk aşıya izin vermeyen babasına dava açtı

Hollanda'da 12 yaşındaki bir çocuk, babasının aşı olmasına izin vermeyince dava açtı ve kazandı.

12 yaşındaki çocuk aşıya izin vermeyen babasına dava açtı

Hollanda'nın kuzeyindeki Groningen kentinde yaşayan 12 yaşındaki erkek çocuğu, akciğer kanseri tedavisi gören büyükannesini riske atmamak için aşısız olarak ziyaret etmek istedi. Ülkede temmuz ayından itibaren 12-17 yaş arasındaki çocuklar, ebeveynlerinin onayı olmadan Covid-19 aşısı olamıyor.

12 yaşındaki çocuğun annesi aşı için onay vermesine rağmen babası onay vermeyince ise Covid-19 aşısı olamadı. Ebeveynleri ayrı olan çocuğun babası aşının yanı sıra test olmasını da istemedi ve aşının yan etkileri, uzun vadeli sonuçları olduğunu iddia etti.

BABA İTİRAZ ETSE DE MAHKEMEDEN ONAY ÇIKTI

Büyükannesinin akciğer kanserine yakalanması nedeniyle, onun sağlığını riske atmadan rahatça görüşebilmek isteyen 12 yaşındaki çocuk, aşı olabilmek için mahkemeye başvurdu.

Baba, mahkemede itiraz etse de Hollandalı çocuğun aşı olabileceğine karar verdi. BBC'nin haberine göre yargıç, çocukların Covid-19'a yetişkinlere kıyasla daha az ve daha hafif yakalandığını belirtti. Fakat uzun süre hasta kalabildiklerini veya akciğerlerinin hastalığın uzun vadeli sonuçlarından etkilenebildiğinin altını çizdi.

Hastalığı aşılılarda başkalarına bulaştırma riskinin, aşısızlara göre önemli ölçüde azalttığını söyleyen yargıç, çocuğun seçimini olumlu bulduğunu belirtti. Kararın ardından 12 yaşındaki çocuk aşısını olabildi. Çünkü mahkemeye göre, kısa vadede aşılanma, temyiz kararını beklemekten daha önemli.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber