2022-05-23 23:02:45 | Son Güncelleme : 2022-05-23 23:19:21

20 ülkeden Rusya'ya karşı dev hamle: Ukrayna'ya yeni yardım paketi yolda

Rusya'nın Donbass'a karşı başlattığı saldırılarda Ukrayna ordusu sahada direnmeye devam ediyor. ABD ve AB'nin yardımlarıyla ayakta kalan Ukrayna'ya yeni yardımlar gündeme getirildi. ABD, "20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu" dedi.

Fotoğraf (AA)
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Fotoğraf (AA)

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı harekat sürerken, ABD ve AB ülkeleri yeni ekonomik kararlar alıyor. İşgalden dolayı bu sefer de Rus oligarklar hedef alındı. Enerjide Rusya’ya olan bağımlılığın azaltılacağı vurgulandı. Ukrayna’nın son zamanlarda Donbass’taki saldırılarda direncini arttırması için birçok ülke destek konusunda toplandı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, 47 ülke askeri ve savunma yetkilileriyle Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına katıldı. İki yetkili sanal ortamda yapılan toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Austin, bir önceki toplantının ardından bu toplantıya Avusturya, Bosna Hersek, Kosova, Kolombiya ve İrlanda’nın da katıldığını söyledi.

SAVUNMA SİSTEMLERİ, TANK VE ZIRHLI ARAÇLAR...

Ukrayna’ya yapılacak destek konusunda katılımcı ülkelerin kararlılığına değinen Austin, “Ukrayna’ya ek yardımlar konusunda oldukça memnun edici duyurular da oldu. 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu. Birçok ülke kritik derecede ihtiyaç duyulan top mermisi, kıyı savunma sistemleri, tank ve diğer zırhlı araçlar hibe ediyor.” dedi.

Austin, Ukrayna’nın kıyılarını savunması için bu ülkeye Harpoon füzeleri ve lançerlerini vereceğini duyuran Danirmarka’ya ve Ukrayna ordusuna, tank, roket ve helikopter vermeyi taahhüt eden Çekya'ya teşekkür etti. ABD’li bakan, toplantıda, Norveç, Yunanistan, Polonya ve İtalya’nın da Ukrayna’ya yeni top sistemleri ve mühimmat vereceğini açıkladığını belirtti.

Ukrayna yönetiminin ABD’den gelişmiş HMARS roket sistemleri talep ettiği hatırlatılarak Pentagon’un bu silahları Ukrayna’ya verip vermeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Austin, tedarik edilecek spesifik sistemlerden bahsetmeyeceğini, ancak Ukrayna Savunma Bakanı ile sık sık ihtiyaçları konusunda görüştüklerini dile getirdi. Austin, ABD envanterinden silahların verilmesinden dolayı oluşacak olası riske yönelik bir soruya ise verdikleri silahların ABD için “kritik mühimmat,” kategorisine girmediğini ve ABD ordusu için riskin düşük olduğu cevabını verdi.

102 BİN ABD ASKERİ VAR

ABD Genelkurmay Başkanı Milley ise Ukrayna savaşıyla birlikte ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığının detaylarını verdi. Milley, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanlığı bünyesinde hava, kara ve deniz olmak üzere geçen son baharda 78 bin Amerikan askerinin görev yaptığını ancak savaşla birlikte bu sayıyı yüzde 30 artırdıklarını açıkladı.

ABD’li komutan, “Dolayısıyla bu sabah itibariyle, EUCOM bölgesinde yaklaşık 102 bin ABD askeri var. Baltık ve Akdeniz’de geçen sonbaharda 6’dan 24’e çıkardığımız savaş gemilerinde 15 bin denizci var. 12 filo uçağımız ve 2 muharebe havacılık tugayımız var. Sahada da 2 kolordu, 2 tümen ve 6 tugay kadar muharebe takımımız var.” dedi.