Tgrt Haber
11 Aralık 2023 11:09 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 11:32

2030 yılına kadar 600 milyon insan kronik açlıkla karşı karşıya! BM önlem için çabalıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2030 yılına kadar 600 milyon insanın kronik olarak açlıkla karşı karşıya kalma riski olduğunu belirtti. Paris İklim Anlaşması'na uygun bir şekilde açlığı ve her türlü yetersiz beslenmeyi bitirmeye yönelik 'Küresel Yol Haritası' süreci başladı.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
2030 yılına kadar 600 milyon insan kronik açlıkla karşı karşıya! BM önlem için çabalıyor
Birleşmiş Milletler

Roma'da merkezi bulunan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) dünyaya uyarı geldi. 2030 yılına kadar 600 milyon insanın kronik açlıkla karşı kalma durumu ve giderek büyüyen iklim krizi riskini öne çıkaran FAO, 'Küresel Yol Haritası'nı geliştirme sürecini başlattıklarını açıkladı. 2015'te imzalanan Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen insan kaynaklı sera gazı salınımlarının neden olduğu küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma hedefine uygun olarak açlığı ve yetersiz beslenmeyi sona erdirmenin amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada, Dubai'de devam eden BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'nda (COP28) anlatılan gıda sistemleri ile iklimi uzlaştırmaya yönelik yol haritasında, temiz enerji, balıkçılık, gıda israfı, orman ve sulak alanlar, sağlıklı beslenme, hayvancılık, toprak ve su gibi 10 farklı alanda 120 eylem öngörüldüğü vurgulandı.

2030 yılına kadar 600 milyon insan kronik açlıkla karşı karşıya! BM önlem için çabalıyor

AMAÇ HERKES İÇİN İYİ GIDA

Tarım-gıda sistemlerinin net emisyon salıcılardan karbon yutuculara dönüşmesi çerçevesinde açlığı bitirmeyi amaçlayan küresel yol haritasına ilişkin açıklamada, "Yol haritası, karbon emisyonu açısından tarım-gıda sistemlerinden kaynaklanan emisyonları, 2030 yılına kadar 2020'ye nazaran yüzde 25 azaltmayı, 2035 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmayı ve bunları 2050 yılına kadar bir karbon yutağına dönüştürmeyi ve de yıllık 1,5 gigaton sera gazı emisyonunu yakalamayı hedefliyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen FAO Genel Direktörü Çü Dongyü de "FAO'nun küresel yol haritası, bugün ve yarın herkes için iyi gıdaya ulaşmak amacıyla gıda sistemlerini dönüştürmek için iklim finansmanının önemini vurguluyor." değerlendirmesinde bulundu.

2030 yılına kadar 600 milyon insan kronik açlıkla karşı karşıya! BM önlem için çabalıyor

AZALAN FİNANSMAN TEHDİT OLUŞTURUYOR

Öte yandan FAO'dan yapılan bir başka açıklamada ise iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve gıda güvensizliğiyle mücadele için önemli bir fırsat olan tarımsal gıda sistemlerinin dönüşümünün azalan finansman nedeniyle tehdit altında olduğu da kaydedildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...