Tgrt Haber
10 Aralık 2023 06:16 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 09:32

700 Filistinliye 4 gün işkence! Naziler gibi numara vermişler

Gazze Şeridi'nde alıkonulan 700 Filistinlinin 4 gün boyunca çok ağır işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı. Aç susuz bırakılan, sürekli dayak yiyip hakarete uğrayan esirler Nazi Almanyasında Yahudilerin uğradığı muameleye benzer şekilde alıkoydukları Gazzelileri numara verip fişlemişler

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Anadolu Ajansı
Gazze, İsrail

İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana sürdürdüğü katliamın merkezi Gazze'de alıkonulan ve 4 gün sonunda salıverilen yaklaşık 700 Filistinli tutuldukları süre boyunca yaşadıklarını anlattı.

Bölgenin kuzeyindeki yıkımın ortasında yarı çıplak, iç çamaşırlarıyla yan yana dizilmiş Filistinlinin elleri kelepçeli görüntüsü yer alan sonrasında 4 gün boyunca haber alınamayan Filistinliler bu süre zarfında çok ağır işkencelere maruz kaldıklarını söyledi.

ÇUKURA GÖMÜP ÜZERLERİNE KUM DÖKTÜLER

Hastanede tedavi altına alınan Filistinlilerden 58 yaşındaki Usame Ude, ilk olarak İsrail askerlerinin Zeytun Mahallesi'ne girererek rastgele evlerinin pencerelerine ateş açtığını sonra da evlerinin kapısını patlatıp içeri girdiğini aktardı. Ude, hava soğuk olmasına rağmen erkeklerden dışarı iç çamaşırlarıyla çıkmalarının istendiğini anlattı.

Sıkı bir şekilde kelepçelendiği için elleri şişen ve bileğinde derin bir yara oluştuğu görülen Ude, askerlerin, onlardan dizlerinin üstüne çökmelerini istediğini ve tekme atarak işkence ettiğini aktardı.

Bir süre sonra askerlerin, 20 kişilik bir grubu civardaki bir araziye götürdüğünü ve orada onları çukura atarak buldozerlerle üzerlerine kum döktüğünü ifade eden Ude, "Çığlık sesleri bizim olduğumuz yere kadar geliyordu ama 5 dakika sonra ses kesildi. Sonra askerler onları oradan çıkardı ama çok yorgundular ve vücutlarında kırıklar vardı" ifadelerini kullandı

SOĞUK HAVADA SUYA SOKTULAR

Salıverilen Filistinlilerden Ahmed Ebu Ras, 4 gün boyunca aç ve susuz kaldıklarını ve tuvalete gitmelerine bile izin verilmediğini söyledi.

Ebu Ras, "Son gün, bir serçeye bile yetmeyecek kadar su verdiler. Küfrün her türlüsünü işittik. Askerler, bir grubu kamyonlarla Gazze'nin güneyine götürdü, yolda soğuk havaya rağmen onları suya soktular." diye konuştu.

Nemr Selman Ebu Ras da İsrail askerleri evlerini bastığında canlarını kurtarmak için teslim bayrağı açtıklarını belirtti.

Beyaz bayrak açınca İsrail ordusunun, tanklarını hemen onlara doğru çevirdiğini kaydeden Ebu Ras, şöyle devam etti: "O anda yanımızda çocuklar olduğunu söyleyip bağırmaya başladık. Sonrasında komşularımız da aynı şekilde evlerinden çıkmaya başladı. Sonra bizi ayırdılar, bunu neye göre yaptıklarını anlamadık. Ama bize 'sen Hamasçısın' diyorlardı. Askerler erkekleri, hayvanları sürüklüyormuşçasına yerde sürüklüyordu. Alıkonulanlar yorgunluktan uyuyakaldığında ise yüzlerine ve bedenlerine tekme atılıp uyandırılıyorlardı."

 

İsrail tarafından Gazze kentinin doğusundaki Ez-Zeytun Mahallesi'nde alıkonulan Filistinlilerden bir kısmı dün sabah saatlerinde kamyonlara bindirilerek Gazze kenti yakınlarındaki bir askeri kontrol noktasında salıverildi.

Ambulanslarla Aksa Şehitleri Hastanesine getirilerek tedavi altına alınan Filistinlilerin, ellerinin numaralanmış olduğu ve çok bitkin oldukları görüldü. Filistinliler, gördükleri işkence ve çektikleri açlık nedeniyle ölümün kıyısından döndüklerini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...