2022-05-24 18:44:33 | Son Güncelleme : 2022-05-24 18:51:09

ABD basınından Joe Biden'a sert tepki: Tayvan hatası

ABD lideri Joe Biden'ın Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda askeri müdahale seçeneğini masaya yatıracakları cevabını vermesi ülke basınında geniş yankı buldu. ABD basını Biden'ın cevabını eleştirdi.

ABD basını Biden'ı hedef aldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
ABD basını Biden'ı hedef aldı

Çin’in Tayvan’a saldırma ihtimali dünya gündemindeyken, Joe Biden’ın konuyla ilgili cevabına ABD basınından tepki gösterildi. Joe Biden'ın Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile Akasaka Sarayı Devlet Konukevi'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında bir gazetecinin, "Açık nedenlerle Ukrayna çatışmasına askeri olarak dahil olmak istemediniz. Konu buna gelirse Tayvan'ı savunmak için askeri olarak müdahil olmaya istekli misiniz?" sorusuna "evet" cevabı vermesi krizi beraberinde getirdi.

'TAYVAN HATASI'

Beyaz Saray daha sonra Biden'ın bu açıklamasının bir politika değişikliğine işaret etmediğini savunsa da Biden'ın yorumları ülke basınında eleştirilerin hedefi oldu. Wall Street Journal gazetesinin Yayın Kurulu, "Biden'ın gerçek Tayvan hatası" başlıklı bir başyazı kaleme aldı.

Biden'ın sık sık açıklamalarında gaflara ya da kafa karışıklığına imza attığına işaret edilen yazıda, Beyaz Saray'ın sürekli Biden'ın açıklamalarını düzeltmesinin de güven kaybına yol açtığı kaydedildi. Yazıda, Biden'ın açıkladığı Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesinde Tayvan'ın yer almamasının ise büyük hata olduğuna ve bu ülkeye desteği göstermek için asıl bunun yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

'PERVASIZ AÇIKLAMALAR'

MSNBC'nin internet sitesinde yayımlanan yazıda, Biden'ın Tayvan konusundaki ifadeleri, Başkanın gitgide daha da "pervasız açıklamalar" yapmaya yönelmesi şeklinde yorumlandı. Biden'ın sürekli dış politika konusunda "cesur" açıklamalar yaptığına, Beyaz Saray'ın ise sürekli bu açıklamaları düzelttiğine işaret edilen yazıda, bu durumun dış politikada Biden'ı daha "güvensiz" bir yere koyduğu belirtildi.

Washington Post gazetesinde yayımlanan başka bir yazıda ABD'nin Tayvan'a yönelik yıllardır "dikkatli" politika yürüttüğüne işaret edilerek, Biden'ın son 1 yılda 3 kez Japonya'dakine benzer açıklamalar yaptığı, ardından da Beyaz Saray'ın bunları düzelttiği anımsatıldı.

Yazıda, Biden'ın ya bunları farkında olmadan gaf olarak yaptığı ya da gerçekten politika değişikliğini ağzından kaçırdığı yorumu yapıldı. Time dergisinde yayımlanan başka bir yazıda da Biden'ın yorumunun "cesur" olduğu kadar "riskli" de olduğu belirtildi.