22˚
İstanbul
22˚
parçalı bulutlu
Nem %44
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-11-30 10:58:06

ABD Başkanı Joe Başkanı: Şimdilik bir kapanma olmayacak

ABD lideri Joe Biden, Nu (Omicron) varyantının endişe verici bir varyant olduğunu fakat paniğe gerek olmadığını belirtti.

ABD Başkanı Joe Başkanı: Şimdilik bir kapanma olmayacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Güney Afrika'da ortaya çıkan Nu (Omicron) varyantı, Kuzey Amerika'da görüldü. ABD Başkanı Joe Biden, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında varyantın endişe verici olduğunu fakat paniğe gerek olmadığını belirtti. Biden, Amerika için bir kapanmanın henüz söz konusu olmadığını söyledi. Fakat bu durumun kısıtlamalara, insanların aşı olup olmamasına ve maske takıp takmamasına bağlı olduğunun altını çizdi.

Amerika'da şimdiye kadar yalnızca yüzde 59 aşılama sağlanabildi. Yüzde 70'i tek doz aşı oldu, ölü sayısı ise 782 bine yaklaştı. ABD'nin kuzeyindeki Kanada'da şu ana kadar Omicron varyantı taşıyan üç kişide tespit edildi.

Biden, seyahat kısıtlamalarını savunduğunu bir kez da dile getirip bu konu hakkında çalışmalar yapıldığını söyledi.

 

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Omicron'un küresel çapta bir risk olduğunu konusunda uyarılarda bulundu. Şimdiye kadar ise Nu (Omicron) varyantına yakalanıp hayatını kaybeden kimse olmadı.

 

Florida Valisi Ron DeSantis, yönettiği eyalette kapanmaya izin vermeyeceğini söyledi.

2024 Başkanlık seçimleri içinde adı geçen Cumhuriyetçi vali, "İşlerinize zarar vermelerine, okullarınızı kapatmalarına izin vermeyeceğiz. Deliliğin tanımında, aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek var" dedi.

Etiketler