Tgrt Haber

ABD Başkanı Joe Biden iyi haberi Ukraynalı lider Zelenskiy'e verdi: Tanklar yola çıkıyor

22 Eylül 2023 05:52 - Güncelleme : 22 Eylül 2023 06:48
Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da ağırladığı Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e iyi haberi verdi. Biden, gelecek hafta ilk ABD Abrams tanklarının Ukrayna'ya teslim edileceğini bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden iyi haberi Ukraynalı lider Zelenskiy'e verdi: Tanklar yola çıkıyor
Abd, Ukrayna, Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, eşi Jill Biden ile beraber Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile eşi Olena Zelenskiy'i Beyaz Saray'da ağırladı. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider kameralar karşısına geçti. Biden, Ukrayna halkının gösterdiği cesareti överken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ve NATO'yu yıkabileceğine dair görüşlerinde yanıldığını söyledi.

Biden, müttefikler ve ortaklarıyla birlikte ABD'nin, Ukrayna'ya topraklarını geri alması için askeri desteğin yanı sıra insani yardım sağlamaya devam edeceğini vurguladı.

''RUSYA DAHA FAZLA SİLAH PEŞİNDE''

Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyan, adil ve kalıcı bir barışı destekledikleri mesajını yineleyen Biden, Rusya'nın barışa engel olduğunu ve istese savaşı bugün bitirebileceğini kaydetti. Biden, bunun yerine Rusya'nın, İran ve Kuzey Kore'den daha fazla silah almanın peşinde olduğunu savundu.

''İLK ABD ABRAMS TANKLARI UKRAYNA'YA GİDİYOR''

ABD'nin Ukrayna'ya 325 milyon dolarlık yeni askeri yardımını duyuran Biden, paketin daha fazla mühimmat ve ekipman içerdiğini bildirdi. Biden, "Önümüzdeki hafta ilk ABD Abrams tankları Ukrayna'ya teslim edilecek." dedi.

Ukrayna'nın hava savunma yeteneklerini de güçlendirmeye odaklandıklarını söyleyen Biden, bu kapsamda ilave ekipman sağlayacaklarından bahsetti.

Ukrayna'nın geleceği kapsamında reform ve finansman desteği de sağlayacaklarını anlatan Biden, bu ülkenin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

ZELENSKİY: BARIŞ FORMÜLÜ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Zelenskiy de ABD'ye yardımlarından dolayı teşekkür ederek, verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ukrayna'nın savunma yeteneklerinin geliştirilmesi, kış döneminde hava savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi ve tahıl ihracatı gibi konularda belirli adımlar üzerinde anlaştıklarını bildiren Zelenskiy, barış formülü üzerinde de çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.