Tgrt Haber
03 Nisan 2024 19:42 - Güncelleme : 03 Nisan 2024 19:46

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan NATO vurgusu: Her zamankinden daha güçlü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 75. yılını kutlayan NATO'nun "her zamankinden daha güçlü, daha büyük ve daha birlik halinde olduğunu" vurguladı.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: Anadolu Ajansı
ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan NATO vurgusu: Her zamankinden daha güçlü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Blinken, Brüksel'de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumlarının sonunda ortak açıklamada bulundu.

Blinken, NATO'nun önemine ve zor zamanlarda birlik içinde güçlü durabilmesine işaret ederek, "Şu anda ittifakımız her zamankinden daha güçlü, daha büyük ve daha birlik halinde." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan NATO vurgusu: Her zamankinden daha güçlü - 1. Resim

GELECEK 75 YILA ODAKLANILDI

NATO'nun yıl dönümünü kutlamaya başladıklarını ancak artık gelecekteki 75 yıla odaklandıklarını belirten Blinken, NATO'nun yoluna güçlü bir şekilde devam edebilmesi için çaba harcadıklarını vurguladı.

Blinken, İttifak üyelerinin her zaman birbirlerine destek olduğunu ve bu desteklemenin temel ilkeleri olduğunu ifade ederek, bu şekilde ittifaka yönelik herhangi bir tehdidi caydırma noktasında etkin olduklarını belirtti.

"Bu süreç devamlı yenilenme gerektiriyor. İttifakın, sadece geçen 75 yıldaki problemleri çözmek için değil, bugün yüzleştiğimiz yeni meydan okumaların da üstesinden gelebilmesi için gerekli kapasite ve yeteneklere sahip olduğundan emin olmak için herkes kendi payına düşeni yapmalı." diyen Blinken, Rusya karşısında Ukrayna'ya destek verme noktasında da kararlı olduklarını vurguladı.

Temmuz'da Washington'da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne iyi bir şekilde hazırlandıklarını belirten Blinken, bu zirvenin ittifak ruhunu daha da güçlendireceğini ifade etti."

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan NATO vurgusu: Her zamankinden daha güçlü - 2. Resim

STOLTENBERG'DEN "YÜZDE 2" VURGUSU

Stoltenberg, toplantıda Ukrayna'ya desteği artırma yollarının ele alındığını belirterek, "ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin Ukrayna'yı desteklemede lider ülke olmaya devam etmesini sağlama yönündeki taahhüdünüz için teşekkür ederim." dedi.

Müttefik ülkeler arasındaki yük paylaşımının her zaman en önemli gündem maddelerinden biri olduğuna işaret eden Stoltenberg, "NATO, 2014'te GSYİH'nin yüzde 2'sini savunmaya ayırma taahhüdünde bulunduğunda sadece 3 müttefik bu hedefi karşılayabilmişti. Bugün, NATO müttefiklerinin üçte ikisi GSYİH'nin yüzde 2'sini savunmaya harcıyor ki bu önemli bir ilerlemedir." değerlendirmesinde bulundu.

Daha fazla müttefik ülkenin bu hedefe ulaşmasını istediklerini aktaran Stoltenberg, gelecek dönemde bunu başarmanın hedeflendiğini dile getirdi.

Stoltenberg, bakanların yarınki oturumda, Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Koreli mevkidaşlarıyla bir araya geleceğini hatırlatarak, "Bence Ukrayna'daki savaş, Avrupa'nın güvenliğinin Asya ve Pasifik'in güvenliğiyle ne kadar iç içe olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

"Güvenliğin bölgesel değil, küresel olduğunun" altını çizen Stoltenberg, Asya-Pasifik bölgesindeki ortaklarla birlikte çalışmanın önemini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan NATO vurgusu: Her zamankinden daha güçlü - 3. Resim

TOPLANTIYA HAKAN FİDAN'DA KATILDI

NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, Brüksel'deki karargahta, temmuzda yapılacak zirvenin hazırlıkları, Ukrayna'ya yardımın sürdürülebilir hale getirilmesi ve artırılması ile NATO'nun 75. kuruluş yıl dönümü kutlaması için bir araya geldi.

İki günlük toplantı, basına kapalı sürecek. Toplantıda, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...