2022-05-25 21:22:27 | Son Güncelleme : 2022-05-25 21:44:45

Yunanistan'dan tansiyonu yükseltecek adım: ABD'nin isteğiyle İran'ın petrol gemisine el koydu

Dünya  | Editör : Murat Makas |İhlas Haber Ajansı

Yunanistan ABD'nin isteği üzerine İran bandıralı petrol gemisine el koydu. İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf (İHA)
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Fotoğraf (İHA)

ABD ve İran geriliminde tansiyonu arttıracak yeni bir gelişme yaşandı. Yunanistan ABD’nin talebiyle İran yönetiminin tepkisini çekecek bir adıma imza attı.

"YUNANİSTAN'IN YAPTIĞI DENİZ KORSANLIĞI"

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın İran'a ait petrol gemisine el koyduğu bildirildi. Açıklamada, petrol gemisine ABD'nin talebi üzerine el konulduğu aktarılarak, "İran İslam Cumhuriyeti bayrağı taşıyan petrol gemimiz Yunanistan hükümeti tarafından taşıdığı petrol ile birlikte durduruldu ve gemiye el konuldu. Bu eylem ABD'nin talebi ve işbirliği ile gerçekleştirildi. Yunanistan'ın bu yaptığı deniz korsanlığıdır" denildi.

ABD İLE İŞ BİRLİĞİ

Geminin teknik bir sorun nedeniyle Yunanistan sahiline yaklaştığı ve yardım talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, "Tıpkı uluslararası deniz taşımacılığı kurallarında olduğu gibi teknik bir sorun yaşayan gemimiz en yakın ülkenin sahiline yakınlaştı ve yardım talebinde bulundu. Bu talep doğrultusunda geminin teknik sorunu giderilmeli ve gemi uluslararası taşımacılığına devam etmeliydi. Ancak Yunanistan hükümeti ABD ile işbirliği içerisinde yardım talebinde bulunan gemimize el koydu. Yunanistan uluslararası kurallara uyarak petrol gemimizi serbest bırakmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Cemal Süreyya 25 Mayıs 2022 22:40

Dört yanımız ateş altında çember gittikçe daralıyor 2023'e doğru neler oluyor.