Tarih : 17.09.2021 - 14:30 Yorum : 0

ABD-Meksika sınırında insanlık dramı: Binlerce göçmen köprü altında

Amerika Birleşik Devletleri'nin Meksika sınırında insanlık dramı yaşanıyor. Del Rio-Ciudad Acuna Uluslararası Köprüsü altında Meksika'dan ABD'ye geçmek isteyen 10 bin 503 göçmen toplandı.

ABD-Meksika sınırında insanlık dramı: Binlerce göçmen köprü altında

ABD'nin Teksas eyaletiyle Meksika'nın Ciudad Acuna kentini birbirine bağlayan Del Rio Ciudad Acuna Uluslararası Köprüsü'nde göçmen krizi yaşanıyor. Meksika'dan ABD'ye geçmeye çalışan ve Rio Grande Nehri'ni yürüyerek geçen 10 bini aşkın göçmenin yolculuğu sınırdaki köprüsünde yarıda kaldı.

Del Rio Belediye Başkanı Bruno Lozano, günlerdir göçmen akınının sürdüğü köprü altında şu anda 10 bin 503 kişinin bulunduğunu açıkladı. Köprü altında derme çatma malzemelerden kamp kuran binlerce göçmen, yiyecek ve su sıkıntısı yaşarken, 37 derece sıcaklıkta bekleyen göçmenlerden bazıları temel ihtiyaç malzemeleri için Meksika'ya dönüyor.

ABD Sınır Devriyesi tarafından yapılan açıklamada, tesislere götürülmeyi bekleyen göçmenlerin işlem sürecini kolaylaştırmak için Del Rio'daki personel sayısını arttırıldığı duyuruldu. Çoğunlukla Haitililerden oluşan göçmenlerin arasında Kübalılar, Venezuelalılar ve Nikaragualılar bulunuyor.

BIDEN YÖNETİMİNE TEPKİLER ARTIYOR

ABD'de Çarşamba günü yayınlanan hükümet verilerine göre ABD makamları Ağustos ayında Meksika sınırında 195 binden fazla göçmen yakaladı. Sınırdaki göçmen akını 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyrederken, Biden yönetimine Cumhuriyetçi cepheden yöneltilen eleştiriler giderek artıyor. Teksas Eyaleti Cumhuriyetçi Senatörü Ted Cruz, göçmenlerin tutulduğu köprüye giderek Biden'a tepki gösterdi. Cruz, "Bu ortaya çıkan bir kriz. Bu insan yapımı bir kriz" ifadesini kullandı.

Ocak ayında başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, görevi devraldığı eski Başkan Donald Trump'ın göçmenlere yönelik katı önlemlerinin çoğunu uygulamadan kaldırdı. Cumhuriyetçilerin yanı sıra göçmen yanlısı gruplar ve bazı Demokratlar da göçmenler için daha fazlasını yapmamakla eleştirdikleri Biden'ın politikalarının yasa dışı göçü teşvik ettiğini ifade ediyor.

Kaynak : İHA
Etiketler : Abd Meksika Göçmen
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber