2022-07-02 11:00:16 | Son Güncelleme : 2022-07-02 11:12:35

ABD, Taliban ile görüştü, insani yardım masada

ABD'den bir heyet ile Taliban'ın üst düzey yöneticileri Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi. Ülkede yaşanan insani felaket masaya yatırıldı. 

ABD, Taliban ile görüştü, insani yardım masada
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West başkanlığındaki Amerikalı heyet, Katar'ın başkenti Doha'da Taliban'ın üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri ve Hazine bakanlıklarının yanı sıra ABD Uluslararası Kalkınma Ajansından (USAID) yetkililerin de bulunduğu West'in başkanlığındaki heyetin 29-30 Haziran'da üst düzey Taliban temsilcileriyle görüştüğü kaydedildi.

ABD’DEN 55 MİLYON DOLAR İNSANİ YARDIM

Açıklamada, "ABD heyeti Afganistan'da son depremlerin neden olduğu can kaybı ve hasar için taziyelerini dile getirdi ve depremden etkilenen Afgan halkının barınma ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra ülkede devam eden krize karşı insani yardımlar için USAID'den 55 milyon dolarlık yeni yardım da dahil olmak üzere ABD'nin insani desteğini aktardı" ifadeleri kullanıldı.

1 YILDA 774 MİLYON DOLAR DESTEK 

Açıklamada, ABD'nin Ağustos 2021'den bu yana Afganistan'a 774 milyon doların üzerinde insani yardım sağladığı hatırlatıldı. Açıklamada heyet, Taliban'ın ABD insani yardımlarının dağıtılmasına artan müdahalesine ilişkin endişelerini dile getirdiğine dikkat çekilirken hizmetlerin sunumunda şeffaflığa ilişkin endişeler ele alındı. Açıklamada “Ülke genelinde temel sağlık hizmetlerine kesintisiz erişimi sürdürmenin kritik önemi üzerinde anlaştılar" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Taliban yönetiminin uluslararası finans kuruluşlarına olan borçlarının bir kısmını ödemiş olmasının ABD'yi memnun ettiği aktarıldı. ABD tarafının Afgan para biriminin kullanılabilirliğini artırmaya yönelik adımlar için desteğini yinelediği ifade edilen açıklamada, iki heyetin ABD'nin Afgan halkının yararına 3,5 milyar dolarlık Afgan Merkez Bankası rezervlerini korumak üzere attığı adımları ve Afgan Merkez Bankasının uluslararası güven inşa etmesine yönelik adımları ayrıntılı olarak tartıştığı belirtildi.

KADIN HAKLARI DA MASADA  

Açıklamada, "Taliban'ın Afgan kadın ve kızlarının haklarına yönelik devam eden ve genişleyen kısıtlamalarının" da toplantının ana başlıklarından biri olduğu vurgulandı.

İki tarafın narkotikle mücadele ve afet müdahale hazırlığıyla ilgili ek alışverişlere ilgi duyduğu belirtilen açıklamada, "Taliban, Afganistan topraklarının herhangi biri tarafından herhangi bir ülkeyi tehdit etmek için kullanılmasına izin vermeyeceğine dair taahhütlerini yineledi. ABD'li yetkililer, Afganistan'da El Kaide, DEAŞ-H ve diğer terör örgütlerinin varlığının devam etmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi" ifadeleri yer aldı.

Geçen yıl ABD'nin Afganistan'dan çekilmesiyle beraber kontrolü Taliban ele almıştı. Ülke o andan itibaren sosyal, ekonomik ve siyasi bir krizin içinde. So olarak meydana gelen deprem ülkede yaşanan krizi daha da derinleştirdi.