Tarih : 17.05.2021 - 18:07 Yorum : 0

ABD'de akademisyenlerden İsrail'e boykot

İşgalci İsrail'e tepkiler bugün de devam etti İsrail Gazze saldırılarına devam ediyor. ABD'de 2 binden fazla akademisyen ve fikir işçisi İsrail'i boykot kampanyası başlattı

ABD'de akademisyenlerden İsrail'e boykot

İsrail'in Filistinlilere yönelik olarak başlattığı saldırılar hala devam ediyor. Buna yönelik dünyadan tepkiler de geliyor. "İsrail'in Akademik ve Kültürel Boykotu için ABD Kampanyası"na (USACBI) 1446 akademisyen ve 516 fikir işçisinin yanı sıra 300'den fazla organizasyon destek verdi.

ZORLA ÇIKARILMA PLANINA DİKKAT ÇEKİLDİ

USACBI'nin sitesinden yapılan açıklamada, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da ramazan ayında ibadet edenlere saldırmasına ve Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini evlerinden zorla çıkarma planına dikkat çekildi. "Filistin'deki durum bizi eyleme çağırıyor." ifadesi kullanılan açıklamada, İsrail'in bölgedeki faaliyetleri "Filistin halkını hedef alan sistematik ve kitlesel bir şiddet projesi" olarak nitelendirildi.Açıklamada, ABD'deki üniversite yönetimlerinin, Filistin konusunda yükseltilen her sesi susturmaya ve baskı kurmaya çalıştığı belirtildi.

 

3.8 MİLYAR DOLARDAN FAZLA YARDIM SAĞLADIK

"ABD'deki akademisyenler ve fikir çalışanları olarak, hükümetimizin her yıl Tel Aviv'deki ırkçı ve yerleşimci-sömürge rejimine 3,8 milyar dolardan fazla yardım sağladığını biliyoruz. Ancak, bu suçun ortaklığı hükümet seviyesinin de ötesine geçiyor." değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, akademik ve kültürel boykot çağrısının, Filistinlilerin haklarını korumak için ve akademik kurumların bu suça ortak olmasının inkarına karşı önemli olduğunun altı çizildi.

AKADEMİSYENLERDEN İSRAİL'E TEPKİ

Bunun yanı sıra dünya çapında binlerce akademisyen, Twitter üzerinden İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepkilerini dile getirdi.Aralarında Türkiye'den katılanların da bulunduğu akademisyenler, yaptıkları İngilizce paylaşımlarda, "Ben bir akademisyenim, özgür bir Filistin ve İsrail devletinin ırkçı rejimine son verilmesi çağrısında bulunuyorum. Bu, hem ahlaki dünya görüşümün hem de bilgimin ayrılmaz bir parçasıdır." ifadesini kullandı.
Türkiye'den BMGK'ya Filistin tepkisi Türkiye'den BMGK'ya Filistin tepkisi İsrail’in Filistinlilere karşı zulmü devam ederken bir tepkide Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’dan geldi. Sinirlioğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin sessiz kalması “kabul edilemez” olduğunu söyledi.
İrlanda Dışişleri Bakanı'ndan İsrail'e tepki!  Çocukların öldürülmesi kabul edilemez İrlanda Dışişleri Bakanı'ndan İsrail'e tepki İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney İsrail'e tepkisini gösterdi! Saldırılarda çocukların öldürülmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti

Etiketler : abd boykot israil
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber