2022-06-25 09:15:59 | Son Güncelleme : 2022-06-25 09:37:30

ABD'de kürtaj anayasal hak olmaktan çıktı! Başkan Biden: 150 yıl geriye gittik

ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kürtaj ABD'de de anayasal hak olmaktan çıktı. ABD Başkanı Joe Biden, kararın ardından yaptığı açıklamada ''150 yıl geriye gittik'' dedi.

ABD'de kürtaj anayasal hak olmaktan çıktı! Başkan Biden: 150 yıl geriye gittik
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Başkanı Joe Biden, kürtajla ilgili kararın iptal edilmesinin ardından yaptığı açıklamada ''Mahkeme ve ülke için üzü bir gün'' diyerek tepkisini gösterdi. Biden, Yüksek Mahkemenin ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etmesinin ardından Beyaz Saray'da bir konuşma yaptı.

Ülke tarihi için 'önemli bir an' olduğunu belirten Biden,  "Bugün Yüksek Mahkeme, Amerikan halkının anayasal hakkını elinden aldı. Ülkemiz ve mahkeme için üzücü bir gün." dedi. Biden, bu karar ile kadınların haklarının kısıtlanmadığını tamamen elinden alındığını belirtti, "Şu anda Roe kararı artık yok. Açık konuşayım; bu ülkenin kadınlarının sağlığı ve hayatı artık tehdit altında." yorumunda bulundu.

''MİLYONLARCA KADININ HAYATINI TEHLİKEYE ATIYORLAR''

Kadınların haklarını korumak için elinden geleni yapacağını vurgulayan Biden, "Kürtajı yasaklayan eyalet yasaları bugün otomatikman yürürlüğe girmiş oldu. Milyonlarca kadının hayatını tehlikeye atıyorlar. Bir kadının sağlığını koruduğu için cezalandırılması çok kötü." dedi.

Biden, elindeki yetkilerin kısıtlı olduğuna işaret ederek, kürtajın federal bir hak olarak tanınması için Kongreye çağrıda bulundu.

Yüksek Mahkeme önünde devam eden protestolara da değinen Biden, "Bu konuyu ne kadar önemserseniz önemseyin, protestolarınız barışçıl olsun. Kimseyi korkutma yok. Şiddet asla kabul edilemez. Tehdit ya da gözdağı ifade özgürlüğü değildir. Şiddetin her türüne karşı durmalıyız." değerlendirmesini paylaştı.

YÜKSEK MAHKEMEDEN KÜRTAJ KARARI

1973 tarihli 'Roe-Wade kararı'nın iptal edilmesinin ardından ABD'de kürtaj anayasal hak olmaktan çıkarıldı, bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

ABD'li siyasi yayın kuruluşu "Politico" mayısta söz konusu kararı yayınlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti. Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu yönde açıklayacağı bir kararın ülkede deprem etkisi yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.