2022-05-27 08:50:50 | Son Güncelleme : 2022-05-27 09:09:34

Maymun çiçeği virüsü ABD'de hızla yayılıyor! 7 eyalette görüldü

En çok İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü ABD'de 7 eyalete birden yayılınca ülke alarma geçti. Son bilgilere göre, ABD'nin 7 eyaletinde 9 maymun çiçeği virüsü vakasına rastlandı.

İlk kez 1958'de Afrika'daki maymun kolonilerinde rastlanılan maymun çiçeği virüsü, 2003'te ABD'de tespit edilince ilk kez Afrika dışında görüldü.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
İlk kez 1958'de Afrika'daki maymun kolonilerinde rastlanılan maymun çiçeği virüsü, 2003'te ABD'de tespit edilince ilk kez Afrika dışında görüldü.

İngiltere'de uzun bir aradan sonra yeniden patlak veren maymun çiçeği virüsü vakalarında 3 günde 3 kat artış yaşandı. 22 ülkede yayılan hastalık Amerika Birleşik Devletleri'ni de harekete geçirdi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, ülkenin 7 eyaletinde 9 ayrı maymun çiçeği vakası tespit edildiğini söyledi. Walensky, vakaların yerel laboratuvarlarda belirlendiğini, tedavi ve yayılmasını önüne geçmek için yerel halk sağlığı yetkililerinin harekete geçtiğini belirtti. Vakalardan bazılarının maymun çiçeği salgını olan bölgeye seyahat etmiş kişilerde görüldüğünü vurgulayan Walensky, halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Beyaz Saray'ın küresel sağlık güvenliği ve biyolojik savunma kıdemli direktörü Raj Panjabi ise basın brifinginde, dünya çapında bu ölçekte ve kapsamda bir maymun çiçeği salgınının daha önce görülmediğini ifade etti. ABD’de vakaların görüldüğü 7 eyaletin California, Florida, Massachusetts, New York, Utah, Virginia ve Washington olduğu kaydedildi.

İNGİLTERE BAŞI ÇEKİYOR

En fazla teyit edilen vaka sayısı, sağlık koruma ekiplerinin testi pozitif çıkan kişileri ve onların en yakın temaslarını izole ettiği ve maymun hastalığına karşı çapraz koruyucu olan çiçek hastalığı aşıları sunduğu İngiltere’de bulunuyor. Vakaların önemli bir kısmı ise biseksüel ve gay erkekler arasında tespit edildi.

Salgını kontrol altına almak için çabalar devam ederken, bilim insanları hastalığın bu kadar kısa sürede bu kadar çok ülkede nasıl yayıldığı üzerinde çalışıyor. Pek çok uzman maymun çiçeğinin İngiltere veya Avrupa'da birkaç yıl boyunca düşük seviyelerde, tespit edilmeden dolaştığından şüpheleniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

"Maymun çiçeği", enfekte biriyle yakın temas halinde bulaşıyor. Virüs, vücuda, deri üzerindeki yara ve çatlaklardan, solunum yoluyla ya da ağız, burun ve gözden giriyor. Virüs, maymun, fare, sincap gibi enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşıyor. Kıyafet ya da yataktan da geçmesi mümkün.

ÇİÇEK AŞISI YÜZDE 85 KORUYOR

Maymun çiçeği vİrüsü için ölüm riskine karşı etkili bir aşının olup olmadığına dair bilgi aktaran İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için özel bir aşı olmadığını, ancak çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını belirterek, ihtiyaç duyulanlara aşının teklif edildiği bilgisini paylaştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileri de çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85'e kadar etkili olduğunu gösteriyor.