2022-08-04 23:27:00 | Son Güncelleme : 2022-08-05 05:36:47

ABD'de maymun çiçeği alarmı! Ülke genelinde acil durum ilan edildi

Dünya  | Editör : Onur Kaya |İhlas Haber Ajansı

Tüm dünyada hızla yayılan, ABD'de de 6 binden fazla kişide görülen maymun çiçeği virüsü nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü'nden sonra ABD de acil durum ilan etti. Ülke genelinde verilen alarmla ilgili ülkede yaşayanları uyaran ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Becerra, virüsün ciddiye alınması çağrısını yaptı.

ABD'de maymun çiçeği alarmı! Ülke genelinde acil durum ilan edildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle ABD’de halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da maymun çiçeği virüsü nedeniyle Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etmesinin ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle halk sağlığı acil durumu ilan etti.

'MAYMUN ÇİÇEĞİNİ CİDDİYE ALIN'

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra yaptığı açıklamada, maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle ABD’de halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini duyurarak, "Bu virüsle mücadelede bir sonraki seviyeye hazırız. Her Amerikalıyı maymun çiçeğini ciddiye almaya ve bu virüsle mücadele etmemize yardımcı olmak için sorumluluk almaya çağırıyoruz" dedi.

Acil durumun ilan edilmesi ile virüsle mücadelede acil durum fonlarına erişim kolaylaşacak, sağlık kurumlarının vakalar ve aşılar hakkında daha fazla veri toplamasına izin verilecek ve aşı dağıtımı hızlandırılacak.

ABD'DE 6 BİNDEN FAZLA VAKA

ABD'de maymun çiçeği vakaları 6 bin 600’ü aşarken, hastaların neredeyse tamamı erkeklerden oluşuyor. ABD’deki vakaların 4’de 1’i New York eyaletinde bulunurken, California ve Illinois, geçtiğimiz pazartesi günü maymun çiçeği nedeniyle acil durum ilan etmişti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, bu yıl dünya çapında en az 26 bin 200 maymun çiçeği vakası tespit edildi. ABD’de maymun çiçeği tespit edilen vakaların ortalama yaşın 35 olduğu ifade edilerek, şu ana kadar ABD’de 5 çocukta virüsün tespit edildiği aktarıldı.