2021-06-07 21:31:08

ABD’den Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın 10 Haziran’da başlayacak Avrupa gezisinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin detayları anlattı.

ABD’den Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında yapılacak olan ikili görüşme konusunda detayları paylaştı. Sullivan, İki liderin, Doğu Akdeniz, Suriye, İran, Dağlık Karabağ gibi bölgesel konularda geniş ve kapsamlı bir ajandaları olacak." diye konuştu.

BIDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I İYİ TANIYOR

Türkiye'nin, Afganistan'daki müzakereler ve diplomasi konusunda oynayacağı rolün de görüşmede gündeme geleceğini kaydeden Sullivan, iki ülkenin farklılaştığı konu başlıklarının da toplantıda gündeme geleceğini belirtti. Sullivan, "Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok iyi biliyor ve bu iki isim birbiriyle epey zaman geçirdi. Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm boyutlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

İŞ İNSANLARINDAN ERDOĞAN VE BIDEN'E MEKTUP

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-ABD İş Konseyi ve AmCham Türkiye, 14 Haziran’da Brükselde toplanacak NATO Zirvesi öncesinde, iki lidere ilettikleri mektubun ayrıntılarını paylaştı. İki ülke arasındaki anlaşmazlıklara takılmak, geçmişe odaklanmak her iki tarafa da kaybettirdiği vurgulandı. Fırsatları kaçırmadan iki ülkenin de refahını artırmaya hizmet edecek ortak akıl oluşturulması istendi. Mektupta “Amerikan ve Türk şirketleri arasındaki stratejik ortaklıklardan elde ettikleri olumlu sonuçların, ikili ilişkilerde gelişime açık çok sayıda fırsat olduğunu gösteriyor” denildi.

 

 

Etiketler