Tarih : 28.07.2021 - 20:57 Yorum : 0

ABD'den Suriyeli yetkililere yaptırım: 14 bin kişi işkenceyle öldürüldü

ABD, Suriye'de Esed rejimine bağlı 8 hapishane, 5 üst düzey güvenlik görevlisi ile bir silahlı grup ve iki liderine yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

ABD'den Suriyeli yetkililere yaptırım: 14 bin kişi işkenceyle öldürüldü

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Suriye rejimi tarafından işletilen 8 hapishane ve insan hakları ihlallerinin gerçekleştiği hapishaneleri kontrol eden 5 üst düzey yetkiliye yaptırım uyguladığı aktarıldı. Açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren Suriyeli silahlı grup Ahrar al-Sharqiya'nın 2 liderine de yaptırım uyguladığını ifade edildi.

130 BİNDEN FAZLA KİŞİ KAYIP

Açıklamada, “Esad rejimi, Suriye halkına karşı amansız bir savaş yürüttü, reform ve değişim çağrısında bulunan yüz binlerce Suriyeliyi hapse attı ve bunlardan en az 14 bini işkenceyle öldürüldü. Bugüne kadar 130 binden fazla kişinin kayıp ya da keyfi olarak gözaltında tutulduğu bildiriliyor” denildi.

BIDEN'IN YÖNETİMİNİN SURİYE'YE İLK YAPTIRIMI

OFAC Müdürü Andrea Gacki, "Bugün uygulanan yaptırımlar, Suriye halkına karşı işlenen suiistimaller için hesap verebilirliği teşvik ediyor ve haydut aktörlerin uluslararası finansal sisteme erişimini engelliyor. Bu eylem, faili ne olursa olsun, ABD'nin Suriye'deki insan hakları ihlallerini hedef alma konusundaki güçlü kararlılığını göstermektedir" dedi. Başkan Joe Biden yönetimi, göreve gelmesinden bu yana ilk kez Suriye’ye yaptırım uygulamış oldu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber