2022-05-20 08:36:52 | Son Güncelleme : 2022-05-20 08:51:30

ABD'den Türkiye mesajı: Endişeler giderilebilir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik endişelerinin ele alınıp giderilebileceğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto, “NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenliğine bağlı olacağız” açıklamasında bulundu.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto, “NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenliğine bağlı olacağız” açıklamasında bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği güvenlik endişelerinin çözülebileceğini söyledi. Sullivan, Biden'ın Güney Kore ve Japonya ziyareti esnasında başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün İsveç ve Finlandiya liderleri ile bir araya geldiğine işaret eden Sullivan, ABD'nin söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine desteğinin tam olduğunu vurguladı.

Sullivan, Türkiye'nin söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine ilişkin duruşu konusunda ise "Türkiye'nin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yetkililer tarafından dile getirilen endişelerinin konuşulup çözülebileceğine inanıyoruz" dedi.

''GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK''

Kendisinin dün mevkidaşı İbrahim Kalın ile, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü anımsatan Blinken, "Bugün de hem Finlandiya Cumhurbaşkanı hem de İsveç Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibiyle doğrudan görüşme niyetinde olduklarını söyledi ve ekipler görüşmeye devam edecek" diye konuştu.

Sullivan, konunun çözümü için ABD'nin doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşma niyetinin olmadığını bu konunun esasında Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasında çözülmesi gereken bir konu olduğunu dile getirdi.

BIDEN: NATO ONAY SÜRECİNİ BAŞLATIYORUM

ABD Başkanı Joe Biden, Finlandiya ve İsveç liderleriyle düN gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini güçlü şekilde desteklediğini ifade etti. Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği için Kongre’ye talimat verdiğini ifade ederek, “Kongre’de her iki ülkenin de NATO üyeliği için onay sürecini başlatıyorum” dedi.

“NATO’ya katılan yeni üyeler kimseye tehdit olmamıştır” ifadelerini kullanarak, “NATO’nun amacı saldırganlığa karşı savunmadır” diyen ABD Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’nun tüm şartlarını karşıladığını belirtti.