Tarih : 25.05.2021 - 09:57 Yorum : 0

ABD'den vatandaşlarına uyarı! "Japonya'ya seyahat etmeyin"

ABD'den vatandaşlarına önemli uyarı geldi. Japonya'da artan vaka sayılarını gerekçe gösteren ABD yönetimi "Japonya'ya seyahat etmeyin" uyarısında bulundu.

ABD'den vatandaşlarına uyarı! "Japonya'ya seyahat etmeyin"

ABD, Olimpiyat Oyunlarına hazırlanan Japonya'ya yönelik seyahat uyarısı yayınladı.

JAPONYA UYARISI

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, vaka sayılarının artışını gerekçe göstererek "Japonya'ya seyahat etmeyin" uyarısında bulundu.

TAMAMEN AŞILANMIŞ YOLCULARA BİLE MUTASYON BULAŞABİLİR

Japonya'ya yönelik seyahat tavsiye uyarısı 4. seviyeye yükseltilirken, ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinden (CDC) de benzer bir açıklama geldi.

Açıklamada, "Japonya'daki mevcut durum nedeniyle, tamamen aşılanmış yolcular bile Kovid-19 mutasyonlarını kapma ve yayma riski altında olabilir. Japonya'ya her türlü seyahatten kaçınılmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

SPORCULAR ETKİLENMEYECEK

Ancak ABD Olimpiyat Komitesi (USOPC) yetkilileri, seyahat uyarısının ABD'li sporcuların Olimpiyat Oyunlarına katılımlarını etkilemeyeceğini belirtti. Yetkililer, sporcuların Japonya'daki oyunlara güvenli bir şekilde katılabileceklerinden emin olduklarını ifade etti.

SAYILI GÜN KALDI

2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları dünya kamuoyunun Covid-19 salgını nedeniyle dile getirdiği endişelerin ardından bu yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz-8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Tokyo Olimpiyatları'nın açılışına sayılı günler kala ülkede Covid-19 vakalarında yeterli düşüşün sağlanamaması, dev organizasyonu Japonya ve dünya kamuoyunda yeniden tartışma konusu haline getirmişti.

Bazı kesimler ülkeye 11 bin sporcuyu çekecek etkinliğin salgın nedeniyle iptal edilmesi gerektiği yönündeki taleplerini dile getirmişti. Japonya hükümeti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise organizasyonun erteleme kararının ardından planlandığı haliyle ve güvenli bir şekilde gerçekleştirileceğine dair kararlılığını yinelemişti.

Kaynak : İHA
Etiketler : Abd Japonya Dünya
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber