Tarih : 08.06.2021 - 09:00 Yorum : 0

ABD'nin Suriye'den çekilmeye niyeti yok

Afganistan’dan çekilme sürecini yarı yarıya tamamladıklarını açıklayan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Suriye'den çekilme süreciyle ilgili, "Güvenliği sağlama misyonunu, yerel güvenlik kuruluşlarına devretmek istiyoruz ama tabii bu daha ileride olabilecek bir şey." dedi.

ABD'nin Suriye'den çekilmeye niyeti yok

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına ilişkin, "Uzun vadede bu güvenliği sağlama misyonunu, yerel güvenlik kuruluşlarına devretmek istiyoruz ama tabii bu daha ileride olabilecek bir şey." açıklamasında bulundu.

'GERİ ÇEKİLME SÜRECİNİN YARISINI TAMAMLADIK'

Orgeneral McKenzie, telekonferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında başta ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilme süreci olmak üzere bölgedeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

McKenzie, Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili "Geri çekilme sürecinin yarısını tamamladık ve çekilmenin tamamını eylül ayına yetiştireceğiz." ifadesini kullandı.

ÜLKE DIŞINDAN TERÖRLE MÜCADELE

McKenzie, ABD’nin Afgan güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğini vurgulayarak, "Ülke dışından terörle mücadele operasyonlarını yürütmeye devam edeceğiz. Dışarıdan bölgedeki diğer yerlerden El Kaide ve DEAŞ’ın peşine düşmeye devam etmek niyetindeyiz ve bu konuda bölgedeki ortaklarla çalışıyoruz." diye konuştu.

SURİYE'DEN ÇEKİLMEYE NİYETLERİ YOK

Suriye’deki ABD askeri varlığına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan McKenzie, bu ülkede sadece DEAŞ’i bitirmek ve örgütün ABD’ye veya ortaklarına yönelik saldırı düzenleme kabiliyetini ortadan kaldırmak üzere asker bulundurduklarını ileri sürdü.

McKenzie, "Uzun vadede bu güvenliği sağlama misyonunu, uluslararası destek ve yatırım olmadan yürütebilecek yerel güvenlik kuruluşlarına devretmek istiyoruz ama tabii bu daha ileride olabilecek bir şey." ifadelerini kullandı.

Suriye'yi böldüler PKK'ya Suriye'de seçim yaptıracaklar Esad rejimi tarafından düzenlenen seçimde kendi bölgesinde oy kullanılmasına izin vermeyen PKK, işgal ettiği bölgede korsan seçim düzenlemeye hazırlanıyor.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber