26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 4.57 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
29˚/20˚
Pazartesi
27˚/21˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-25 16:55:43

ABD'nin Ukrayna sınırına asker yığmasına Rusya'dan binlerce askerle karşılık

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik sürerken ABD, sınıra 8 bin 500 asker yığdı. Rusya, ABD'nin bu hamlesini karşılıksız bırakmadı, binlerce askerini sınıra yolladı.

ABD'nin Ukrayna sınırına asker yığmasına Rusya'dan binlerce askerle karşılık
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri, 8 bin 500 askeri Ukrayna sınırında teyakkuza geçirdiğini açıkladı. Rusya, ABD'nin askeri teyakkuzunun ardından 6 bini aşkın askerle savaşa hazırlık için inceleme başlattığını duyurdu. Rus RIA haber ajansı, askeri yetkililere dayandırdığı haberde ülkenin güneyindeki askeri bölgede savaş hazırlığı için incelemeler yürütüldüğünü aktardı.

''ABD VE NATO KRİZİ TETİKLİYOR''

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Washington'ın Ukrayna'yla ilgili açıklamalarının gerilimi tırmandırdığını, ABD'nin Avrupa'da 8 bin 500 asker konuşlandırmaya hazır oludğu yönündeki açıklamasını endişeyle izlediklerini söyledi. Peskov, ABD ve NATO'nun adımlarının Ukrayna krizini tetiklediğini de sözlerine ekledi.

ABD'DEN 8 BİN 500 ASKER

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, gerekirse Ukrayna'ya konuşlandırmak üzere 8 bin 500 askerin teyakkuza geçirildiğini açıklamıştı.

NATO'NUN DOĞU AVRUPA PLANI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, dün Rusya'nın Ukrayna sınırında birliklerini artırmasına karşılık olarak birliğin Doğu Avrupa'ya daha fazla gemi ve savaş uçağı gönderdiğini ve askeri güçleri hazırda tuttuklarını söylemişti.

Etiketler