2021-08-31 12:22:49

ABD'yi vuran Ida Kasırgası'nda can kaybı arttı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Louisiana ve Missisippi eyaletlerinde etkili olan Ida Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı yükseldi.

ABD'yi vuran Ida Kasırgası'nda can kaybı arttı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerika'nın geçtiğimiz günlerde uyarılarda bulunduğu Ida Kasırgası'nda bilanço arttı. Daha önce Loisiana'nın Baton Rouge bölgesinde Ascension Parish'te evinin üzerine ağaç devrilmesi sonucunda 60 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetmişti. Son olarak Louisiana'nın en büyük şehri New Orleans'ta aracıyla sel sularının arasından geçmeye çalışan bir kişinin daha boğularak hayatını kaybettiği bildirildi. Söz konusu can kaybı ile birlikte Ida Kasırgası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2’ye yükseldi.

Louisiana Valisi John Bel Edwards yaptığı açıklamada, arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede ölü sayısının artmasını beklediklerini söyledi. Edwards ayrıca, Ida'nın vurduğu bölgelerde mahsur kalan en az 671 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'na göre, Ida nedeniyle Louisiana’da 4 hastanede hasar meydan gelirken, 39 tıbbi tesiste elektrik kesintisi oldu. New Orleans şehrinin tüm sakinleri de dahil olmak üzere Louisiana'da 1 milyondan fazla ve Mississippi'de 67 binden fazla kişinin elektriksiz kaldığı aktarıldı. Louisiana sahilinde elektriklerin gelmesinin en az 6 haftayı bulabileceği ifade edildi.

25 BİN ENKAZ KALDIRMA EKİBİ SAHADA

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, can kaybının artmasının “muhtemel” olduğunu ifade etmişti. Biden, arama-kurtarma çalışmalarını sürdüren 5 bin Ulusal Muhafıza ek olarak 25 bin enkaz kaldırma ekibinin bölgede çalıştığını söylemişti.

Louisiana Ulusal Muhafızları tarafından yapılan açıklamada ise arama-kurtarma operasyonları için 195 araç, 73 kurtarma botu ve 34 helikopterin görevlendirildiği belirtilmişti.

Öte yandan ABD’yi vuran en güçlü 5’inci kasırga Ida, daha sonra güç kaybederek kategori 4’ten kategori 1’e gerilemişti.

Etiketler