2021-12-07 17:14:31

Adanalı Deniz Burnham NASA'nın astronot sınıfında

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay istasyonuna ve gelecekteki Ay görevleri için yeni astronot adaylarını açıkladı. 12 bin adayın arasından seçilen 10 kişilik ekipte Adana doğumlu ABD'li asker Deniz Burnham da var.

Adanalı Deniz Burnham NASA'nın astronot sınıfında
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NASA, iki yıllık eğitimin ardından başarılı olup astronot unvanı alacak 23'üncü grubu açıkladı. Görev kontrol ve astronot birliklerine ev sahipliği yapan Houston'daki törenle altı erkek, 4 kadını astronot adayı tanıtıldı. Aralarından bir isim ise dikkat çekti. Adana doğumlu ABD'li asker Deniz Burnham da ekibin içinde yer aldı. Ekip şimdiye kadar takım egzersizleri, kapsamlı tıbbi kontrol ve yetenek testleri içeren birçok dizi mülakat sürecinden geçti. 

Ekip, uçuş için seçilmeleri durumunda ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerileri geliştirmek için tasarlanmış temel Astronot Adayı eğitim programına katılacak.

Yaklaşık 12 bin başvuru arasından seçilen 10 kişi ile ilgili konuşan NASA yöneticisi Bill Nelson, şunları söyledi:

"Her zaman genişlemek için bir sınırımız vardı ve şimdi sınır yukarı, kozmosa doğru genişletiyoruz.''

BİRÇOK MESLEKTEN ADAYLAR VAR

Başarılı olmaları durumunda 2022 yılında göreve başlayacak adaylar arasında savaş ve test pilotlarının yanı sıra medikal fizikçi, sondaj uzmanı, deniz robotisti, Elon Musk’ın şirketi SpaceX'den uçuş cerrahı ve şampiyon bisikletçi olan biyo mühendis de yer alıyor.

NASA’nın astronot sınıfında yer alan Adana doğumlu Deniz Burnham 2007’de Kaliforniya Üniversitesi’nden kimya mühendisliği bölümünden mezun olup, 2017 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde mekanik mühendisliği doktorası yaptı.

Yüksek lisansında NASA’nın Silikon Vadisi’ndeki Ames Araştırma Merkezi’nde stajyer olarak görev alan Deniz, halihazırda ABD Donanması İhtiyat Teşkilatı’nda görev yapıyor.

Etiketler