2021-10-14 14:24:02

Afganistan'da Taliban'ın aracına bombalı saldırı: 1 ölü 13 yaralı

Afganistan'ın doğusundaki Kunar vilayetinde Taliban güçlerinin aracına bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı.

Afganistan'da Taliban'ın aracına bombalı saldırı: 1 ölü 13 yaralı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Afganistan'ın Kunar vilayetinde Esed Abad şehrinin Karhali bölgesinde yol kenarına yerleştirilen bombanın, Taliban aracının bölgeden geçtiği sırada patlatıldığı bildirdi. Yetkililer, saldırıda bir Taliban üyesinin yaşamını yitirdiğini, 13 kişinin yaralandığını kaydetti. Görgü tanıkları, saldırının hedefinde Taliban yönetiminin Kunar'ın Şigel ilçe emniyet müdürünün aracının olduğunu belirterek kaymakamın ağır yaralandığını öne sürdü.

Öte yandan Esed Abad Hastanesinden, yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Saldırıyı ise henüz üstlenen olmadı.

DEAŞ'IN SALDIRILARI ARTTI

Taliban'ın Afganistan'a hakim olmasıyla terör örgütü DEAŞ saldırılarını artırdı. Ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinde 12 Ekim'de insan hakları aktivisti Abdurahman Mavin, DEAŞ tarafından öldürülmüştü. En çok saldırı ise DEAŞ'ın kalesi olarak bilinen Pakistan sınırındaki Nangarhar vilayetinde gerçekleştirildi.

CAMİYE SALDIRIDA 46 KİŞİ ÖLMÜŞ 143 KİŞİ YARALANMIŞTI

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin Sayed Abad bölgesindeki Şiilere ait camiye cuma namazı sırasında düzenlenen ve DEAŞ'ın üstlendiği bombalı saldırıda 46 kişinin yaşamını yitirdiği, 143 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

HAVALİMANI SALDIRISI: 170 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

DEAŞ, Taliban sonrası en kanlı eylemini Kabil Hamid Karzai Havalimanı'nda gerçekleştirmişti. Havalimanı'nda 27 Ağustos'ta düzenlenen terör saldırısında 13'ü ABD askeri olmak üzere en az 170 kişi yaşamını yitirmişti.

Taliban yetkilileri, DEAŞ'ın Afganistan için büyük bir tehdit oluşturmadığını ve terör örgütlerinin ülkedeki faaliyetine izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Etiketler