Tarih : 01.08.2021 - 09:54 Yorum : 0

Afganistan'ın 3 büyük kentini Taliban sardı

Taliban güçleri, Afganistan'ın güneyinde ve batısında bulunan üç büyük kenti geri almaya çalışıyor.

Afganistan'ın 3 büyük kentini Taliban sardı

ABD'nin ordusunu Afganistan'dan çekmesiyle Taliban'ın etkisi giderek artmaya başladı. Taliban güçlerinin Herat, Leşker Gah ve Kandahar kentlerinin bazı kesimlerini ele geçirdiği bildirildi. Afganistan Hükümeti'nin ele geçirilmeye çalışılan büyük kentlerde etkisinin kaybolması endişelere neden olmaya devam ediyor.

Taliban'ın şimdiye dek Afgan topraklarının yaklaşık yarısını ele geçirdiği tahmin ediliyor. Bunlara İran ve Pakistan'la olan bazı sınır kapıları da dahil. Bir Kandahar milletvekili BBC'ye yaptığı açıklamada, şehrin düşme riskinin ciddi olduğunu ve on binlerce kişinin zaten tahliye edildiği kentte bir insani krizin kapıda olduğunu belirtti.

ÇATIŞMALAR 20 YILIN EN ŞİDDETLİSİ

Gül Ahmed Kamin, durumun her saat kötüleştiğini ve kentteki çatışmaların son 20 yılın en şiddetlisi olduğunu vurguladı. Kamin, Kandahar'ı geçici başkent yapmak isteyen Taliban'ın bu şehre özel önem verdiğini söylerken, Kandahar'ın düşmesi halinde 5-7 bölgenin de kaybedilebileceğini ifade etti.

Kamin, Taliban güçlerinin kentin birkaç yanında olduğuna ve büyük sivil nüfus nedeniyle, Taliban'ın kentin içlerine girmesi halinde hükümet güçlerinin ağır silahlar kullanamayacağına da dikkat çekti. Herat'taki bir Tolo News Muhabiri, çatışmaların şiddetlendiğini ve Taliban güçlerinin, ekonomik açıdan önemli kentin güney kesimlerine girdiğini belirtti.

KENTTE YAŞAYANLAR SİLAHLANDI

En az beş noktada çatışma haberleri gelirken, ABD güçleri havaalanı yakınlarındaki bir alanı geri alan hükümet güçlerine hava desteği vermeye devam ediyor. Cuma günü havaalanı yakınlarındaki BM tesisinde bir muhafız, BM'nin "kasıtlı Taliban saldırısı" diye tanımladığı olayda öldü. Kent sakinleri, kentin çok az yerinin güvenli olduğunu ve insanların kendilerini korumak için silaha sarıldığını belirtti.

1980'lerde Sovyet güçlerine karşı savaşan eski komutan İsmail Han, kenti savunmak için bir silahlı hareket başlattı. Güneydeki Helmand bölgesinin başkenti Leşker Gah'da da Taliban güçlerinin kent merkezine hala 2 kilometre mesafede oldukları, hükümet güçlerinin gece yapılan saldırıyı püskürttükleri bildirildi.

Yerel kaynaklar, Taliban'ın valilik konutuna yakınlaştıklarını, ancak daha sonra püskürtüldüklerini söyledi.

Etiketler : Afganistan Taliban
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber