Tgrt Haber
11 Şubat 2024 17:05 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 17:05

Alkollü bir şekilde yüzüstü uyuyup kaldı kör uyandı!

Tayvan'ın Puzi şehrinde aşırı alkol alıp, yüzüstü uykuya dalan bir adam, uyandığında bir gözünün görmediğini fark etti. Uzmanlar, sebebini açıkladı.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Dailymail
Alkollü bir şekilde yüzüstü uyuyup kaldı kör uyandı!
Hastalık, Tayvan

Tayvan'ın Puzi şehrinde yaşayan, adı açıklanmayan 44 yaşındaki adam, aşırı alkol aldığı bir gece, yüzüstü bir şekilde uyuyup kaldı. Sabah uyandığında bir bir gözünün görmediğini fark eden adam, geçici bir durum olduğunu düşünerek 3 gün hastaneye gitmeyi de ihmal etti. Gözündeki ağrının da artışıyla beraber hastaneye başvuran adam, doktorlara alkolün ardından uykusuzluk için ilaç aldığını söyledi.

Alkollü bir şekilde yüzüstü uyuyup kaldı kör uyandı! - 1. Resim

Doktorlar, muayene esnasında, adamın sol gözbebeğinin hiç hareket etmediğini ve ışığa tepki vermediğini fark ettiler. Uzmanlar, vaka raporunda, hastanın 'oftalmopleji' yaşadığını, göz kaslarının felç olduğunu yazdılar. Yüzüstü yatması nedeniyle göz üzerindeki baskı, gözün şeffaf yüzeyininin altında bulunan subkonjektif kan damarlarının yırtılmasına neden olduğu belirtildi. Bu durumun kanamaya ve gözü çevreleyen dokunun şişmesine neden olduğu açıklandı.

Alkollü bir şekilde yüzüstü uyuyup kaldı kör uyandı! - 2. Resim

Hastaya iskemik optik nöropati (ION) ve koroidopati tanısı konuldu.  ION, gözlerden beyne sinyalleri taşıyan ve bunları görebileceğiniz görüntülere dönüştüren, görme kaybına yol açan, gözün optik sinirine kanın düzgün şekilde akmaması durumunda ortaya çıkar. 

ION'dan kaynaklanan görme kaybının optik sinirin sonunda düzgün çalışmayı bırakıp ölmesi nedeniyle genellikle kalıcı olduğu belirtildi. 

Kaynak: Dailymail
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...