Tgrt Haber
20 Şubat 2024 21:49 - Güncelleme : 20 Şubat 2024 21:50

Alman devi Lufthansa'ya grev şoku: 100 binden fazla yolcuyu etkilendi

Almanya'nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanları Almanya genelinde greve gitmesi çok sayıda uçuşun iptaline neden oldu. 100 binden fazla yolcu grevden etkilendi.

Editör: Furkan Günler / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Alman devi Lufthansa'ya grev şoku: 100 binden fazla yolcuyu etkilendi
,,Almanya

Almanya'nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanları Almanya genelinde greve gitti. Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin, Düsseldorf, Köln-Bonn ve Stuttgart havalimanlarında görevli yer hizmetleri çalışanları Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) talebi üzerine yerel saatle 04:00 sıralarında iş bıraktı.

100 BİNDEN FAZLA YOLCU ETKİLENDİ

Grev nedeniyle havayolu şirketi uçuşların yalnızca yüzde 20’sini gerçekleştirebilirken ülke genelinde 100 binden fazla yolcu da grevden etkilendi.

Alman devi Lufthansa'ya grev şoku: 100 binden fazla yolcuyu etkilendi - 1. Resim

Yalnızla uçuşları bulunan yolcuların havalimanına gelmesi ve grev nedeniyle uçuş iptallerin yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Berlin Havalimanı’nda da uçuşlarda yaşanan ertelemeler nedeniyle kontuarlar boş kaldı. Berlin Havalimanı'nda Luftansa yer hizmetleri çalışanlarından bazıları ise yolcuları bilgilendirmek için görevlerini sürdürdü.

Alman devi Lufthansa'ya grev şoku: 100 binden fazla yolcuyu etkilendi - 2. Resim

KÖLN'DE 7 UÇUŞUN 2'Sİ YAPILDI

Köln-Bonn Havaalanında ise Lufthansa şirketine ait kontuarlar kapatılırken 7 uçuşun sadece 2’sinin gerçekleştirildiği bildirildi. Şirket çalışanları uçuşu olan yolcuların havaalanına gelmeden önce uçuşlarını kontrol etmelerini istedi.

Alman devi Lufthansa'ya grev şoku: 100 binden fazla yolcuyu etkilendi - 3. Resim

Lufthansa yer hizmetleri çalışanlarının bir ay içerisinde 2 hafta arayla ikinci kez gerçekleştirdiği grev yarın 07.10 sıralarında son bulacak.

SENDİKANIN TALEPLERİ

Sendika, havayolu şirketinde çalışan yaklaşık 25 bin üyesinin “maaşlarının iyileştirilmesi” için toplu pazarlık yürütüyor. Lufthansa, geçtiğimiz hafta yeni bir teklif sunarak gelecek 12 ay için yüzde 10 ücret artışı teklif etse de sendika 25 bin Lufthansa çalışanı için yüzde en az 500 euro olmak üzere yer hizmetleri çalışanı için 12,5 ücret artışı talep ediyor.

Bir sonraki toplu pazarlık müzakereleri 21 Şubat Çarşamba günü devam edecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...