2021-10-19 19:29:22

Almanlar Çekya’ya benzin almaya gidiyor

Almanya’da benzin ve motorin fiyatları rekor seviyelere ulaşmasının ardından Alman sürücüler Çekya’daki benzin istasyonlarına yöneldi.

Almanlar Çekya’ya benzin almaya gidiyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Almanya’da benzin ve motorin fiyatı 2012 yılının ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yüksek fiyatlar sonrası Alman sürücüler Çekya yoluna düşerek Çek benzin istasyonlarına yöneliyor. Uzun kuyrukların oluştuğu Çek akaryakıt istasyonlarında bir sürücünün yakıtı alıp, kasada ödeme yapması toplamda 40 dakika sürüyor. Almanya şoförler organizasyonu olan Genel Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından yapılan açıklamada, dizel yakıtın ulusal günlük ortalama litre başına fiyatının 1.555 euro (yaklaşık 16.90 Türk lirası) olduğu kaydedildi.

20 İLA 30 EURO TASARRUF EDİYORLAR

Almanya’nın Saksonya eyaletinde bulunan Dresden kentinde bir litre 95 oktan benzin 1.779 euroya (yaklaşık 19.33 Türk lirası ) satılırken, Dresden’den yaklaşık 50 kilometre uzakta bulunan Çekya’nın Chlumec kasabasındaki benzin istasyonlarında ise aynı benzinin bir litresi 1,34 euroya (yaklaşık 14.56 Türk lirası) satılıyor. Litre başına 44 cent euro (yaklaşık 4.77 Türk lirası) tasarruf eden Almanlar, depo başına ise 20 (yaklaşık 217 Türk lirası) ila 30 euro (326 Türk lirası) arasında değişen önemli bir tasarruf sağlıyor.

BİDONLARI DA DOLDURUYORLAR

Almanya’daki yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle Çekya’ya gelen Almanlar sadece araç depolarını değil, yanlarında getirdikleri bidonlara da akaryakıt dolduruyor. Sınır kasabalarında bulunan restoranlarında da yoğunluk yaşanırken, bu artışın yüzde 30’a yaklaştığı belirtiliyor.

Etiketler