Tarih : 16.07.2021 - 09:06 Yorum : 0

Almanya’da durum vahim: Bin 300 kişi kayıp, onlarca ölü var, yardım isteyenler kurtarılamıyor

Almanya’da şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde kayıp sayısı bin 300'ü buldu. Onlarca kişinin hayatını kaybettiği felakette, yardım isteyenlere ulaşılamıyor. Resmi yetkililer felaketin boyutuyla ilgili net bilgi veremiyor. Yolların çöktüğü, evlerin sular altında kaldığı bölgelere yardım ulaştırılamıyor.

Almanya’da durum vahim: Bin 300 kişi kayıp, onlarca ölü var, yardım isteyenler kurtarılamıyor

Almanya’da etkili olan şiddetli yağış sonrası bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 103'e yükseldi. Rheinland-Pfalz eyaleti Başbakanı Malu Dreyer, eyalet kabine toplantısında, sel felaketinde ölenlerin sayısının 60’a yükseldiği bilgisini paylaştı.Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde de 43 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı, böylece sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 103’e çıktı.

BİN 300 KİŞİ KAYIP

Öte yandan Rheinlan-Pfalz eyaletinin Ahrweiler bölge yönetimi 1300 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Bölgede telefonların çalışmadığı ve çok sayıda kişiye ulaşılamadığı aktarıldı. İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınlarından dolayı evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin de risk altında bulunduğu belirtildi.

Köln bölge yönetiminden yapılan açıklamada da Erfstadt kentinin Blessem ilçesinde bazı evlerin çöktüğü, çok sayıda kişinin arandığı belirtildi. Evlerden acil çağrılar geldiği belirten yetkililer kurtarma operasyonlarının mümkün olmadığını kaydetti.

Öte yandan Rheinlan-Pfalz eyaletinin Ahrweiler bölge yönetimi 1300 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Bölgede telefonların çalışmadığı ve çok sayıda kişiye ulaşılamadığı aktarıldı. Schuld bei Adenau bölgesinde yaklaşık 25 evin daha çökme tehlikesi altında olduğu da gelen haberler arasında. Yapılan resmi açıklamada Schuld isimli köyde çöken evlerde yaşayan kişiler için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bilgisine yer verildi.

Resmi yetkililer felaketin boyutu ile ilgili net bir bilgi paylaşmadı. Son durum hakkında bilgi veren Jürgen Pfoehleer, insanları evde kalmaya ve mümkünse evlerinin üst katlarına çıkmaya çağırdı. Gelen ilk bilgiler sel felaketinin yaşandığı bazı bölgelere kara yolu ulaşımının kapandığına işaret ediyor.

Öte yandan Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'nın büyük bölümünde demiryolu bağlantıları askıya alındı. Arama kurtarma faaliyetleri kapsamında bazı bölgelerde ordudan da yardım istenildiği gelen bilgiler arasında.

Etiketler : Almanya Sel Almanya Sel
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber