Tgrt Haber
09 Şubat 2024 09:27 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 09:28

Almanya'nın yeni gaz rotası: Cezayir

Cezayir'in ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Sonatrach'ın, Almanya'ya gaz tedariki için Alman gaz şirketi VNG ile sözleşme imzaladığı belirtildi.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: Anadolu Ajansı
Almanya'nın yeni gaz rotası: Cezayir
Cezayir, Almanya, Doğal Gaz

Cezayir'in ulusal petrol ve doğa gaz şirketi Sonatrach'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, sözleşme başkent Cezayir'de yüzde yüz VNG iştiraki olan VNG Handel & Vertrieb GmbH ile imzalandı.

Sonatrach Genel Müdürü Reşid Haşişi, Almanya'ya doğal gaz tedarikinin başlangıcını temsil eden bu önemli sözleşmeyle Avrupa ile enerji ortaklığını güçlendirmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Haşişi, bu ticari ortaklığı geliştirmek ve ileride başka alanlara da yaymak için büyük imkanlar olduğunu kaydetti.

VNG Genel Müdürü Ulf Heitmüller ise Sonatrach ile orta vadeli gaz tedarik sözleşmesinin imzalanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Almanya'nın yeni gaz rotası: Cezayir - 1. Resim

İLK ALMAN KURULUŞ

Heitmüller, imzalanan sözleşme kapsamında VNG'nin, Cezayir'den boru hattıyla gaz satın alan ilk Alman kuruluşu olduğuna işaret etti.

Açıklamada, sözleşmenin ne zaman yürürlüğe gireceğine ve satın alınan gaz miktarına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

VNG'nin hidrojen alanında Sonatrach ile uzun vadeli bir ortaklık kurmayı ve gelecekte de Cezayir'den Almanya'ya yeşil hidrojen ithal etmeyi planladığı belirtildi.

İTALYA, CEZAYİR'İN AVRUPA'DAKİ EN ÖNEMLİ ORTAĞI

Cezayir gazı, boru hatlarıyla Avrupa'da İtalya ve İspanya'ya ulaşıyor. Cezayir'den yılda 25 milyar metreküp gaz satın alan İtalya, Cezayir'in Avrupa'daki en önemli enerji ortağı olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...