2022-07-05 15:59:26 | Son Güncelleme : 2022-07-05 16:15:21

Alpler 13 kişiye mezar oldu! Korkutan açıklama: Hiç bulunamayabilirler 

İtalya Alpleri'nde buzul çökmesinden sonra 13 kişiden haber alınamadı. Arama kurtarma çalışmalarını yürüten görevliler kaybolan kişilerin bazıları için “Hiç bulunamayabilirler” açıklaması yaptı.

Sadece 6 kişinin cansız bedenine ulaşılabildi. Çığ tehlikesi dolayısıyla çalışmalar güçlükle devam ediyor.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Sadece 6 kişinin cansız bedenine ulaşılabildi. Çığ tehlikesi dolayısıyla çalışmalar güçlükle devam ediyor.

İtalya Alpleri'nde yer alan Marmolada Dağı'nda bir buzul kütlesinin çökmesi sonucu meydana gelen çığda 13 kişi kayboldu. Geçen Pazar günü öğleden sonra meydana gelen çığda ilk gün 6 kişinin, dünse bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp sayısı 13 olarak hesaplanırken bu kişileri arama çalışmaları devam ediyor. Ancak çalışmalar yeni bir çökme riski nedeniyle güçlükle ilerliyor.

Kamu yayıncısı Rai bu sabah, kayıpları canlı bulma ümidinin tükendiğini açıkladı. Yardım görevlilerinin artık kurtarma çalışması yapmadığını kaydeden Rai, yalnızca arama çalışmaları yürüttüklerini belirtti.  Arama çalışmaları dağda yeni bir çökme ya da çığ meydana gelmesi ihtimaline karşı havadan sürdürülüyor.

Saatte 300 km hıza ulaşan çığın altında kalan kişilerin dağlık alandaki yarıklara düşmüş olabileceği tahmin ediliyor. Vücut bütünlüklerinin bozulmuş olabileceğine dikkat çekilen araştırmada, bunun da arama çalışmalarını zora soktuğu belirtiliyor. Çığın şiddeti nedeniyle, cesedine ulaşılan 7 kişiden yalnızca 3'ünün kimlikleri tespit edilebildi.

SONSUZA KADAR BULUNAMAYABİLİRLER 

La Repubblica gazetesi bugün, buz tabakasının altında kalan cesetleri bulmanın güçlüğüne atıfla "Sonsuza kadar gömüldüler" başlıklı bir haber yayımladı. Gazeteye konuşan Alpler Kurtarma Birliği lideri Maurizio Dellantonio, "Cesetler haftalar ya da aylar sonra, altında kaldıkları buz eridiğinde ortaya çıkabilir. Bazıları da belki hiç bulunamayabilir" dedi.

Çığın, sıcaklık nedeniyle buzulun bir kısmında erime meydana gelmesi ve oluşan su tabakasının buzul kütlesinde kaymaya yol açmasından kaynaklandığı üzerinde duruluyor. Bölgede yaşayanlar, son günlerde buz kütlesinin altından su akıntısı sesi duyduklarını anlatıyor.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLANI

İtalya’da Mayıs başından bu yana mevsim normallerinin çok üzerindeki hava sıcaklıklar yaşanıyor. Ülkenin en uzun nehri Po'da su seviyesinin son 70 yılın en düşük seviyesine gerilediği hesaplanıyor. Hükümet dün akşam kuzeydeki 5 bölgede Kuraklık nedeniyle acil durum ilan etti. Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardia, Piemonte ve Veneto bölgelerine 36.5 milyon euro'luk özel bir fon tahsis edildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi de dün Marmolada Dağı yakınlarındaki Canazei kasabasını ziyaretinde, yaşanan çığ felaketini "Bu öngörülemez bir tarafı olan ama çevrenin ve iklim durumunun bozulmasıyla da bağlantılı bir dram" diye niteledi.

Draghi, bu gibi olayların tekrarlanması ihtimalinin "çok aza indirilmesi ve hatta ortadan kaldırılması" için hükümetin önlemler alacağını söyledi.

Etiketler