Tarih : 22.06.2021 - 18:35 Yorum : 0

Alzaymır ilacı ABD hükümetine NASA bütçesi kadar yük getirecek

ABD'de yeni onaylanan alzaymır hastalığının tedavisi için kullanılacak ilacın hükümetin sağlık sistemine NASA bütçesi kadar ek yük getirebileceği belirtildi.

Alzaymır ilacı ABD hükümetine NASA bütçesi kadar yük getirecek

ABD'de alzaymır hastalığının tedavisi için kullanılacak ilacın hükümetin sağlık bütçesine milyarlarca dolarlık ek yük getirebileceği tespit edildi.

5 iLA 29 MİLYAR DOLAR YÜK

New York Times'ta yayımlanan makalede, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin kullanım onayı verdiği alzaymır ilacının, hasta başına 56 bin dolara mal olacağı ve tüm hastaların kullanması durumunda devletin sağlık sistemine yıllık 5 ila 29 milyar dolar arasında bir yük getirebileceği bildirildi.

Makalede, "Aduhelm" isimli ilacın, sağlık yardımı kapsamına alınmasının, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) bir yılda harcanan para kadar ek bir yük getirebileceği öngörüsü paylaşıldı.

Maliyeti çok yüksek olan ilacın, alzaymır hastalarında bunamanın ilerlemesini yavaşlattığına dair çok az kanıt olduğuna vurgu yapıldı.

'BUNLAR ÇILGIN RAKAMLAR'

Görüşüne başvurulan Kaiser Family Foundation isimli kuruluşun yönetici direktörü Tricia Neuman, "Bunlar çılgın rakamlar. Daha pahalı ilaçlar da var. Ancak bunu farklı kılan, milyonlarca potansiyel müşterisi olması ve ilacın yıllarca kullanılması gereği." ifadesine yer verdi.

ABD'de alzaymır teşhisi konulan yaklaşık 6 milyon kişi bulunduğu ve Biojen firmasına ait ilacın kullanımıyla ilgili kamu programının bu hastaların büyük çoğunluğunu kapsadığı bilgisi paylaşıldı.

Biden'dan ABD'li zenginleri kızdıracak bütçe teklifi Biden'dan ABD'li zenginleri kızdıracak bütçe teklifi Ocak ayında göreve başlayan ABD Başkanı Joe Biden, ilk bütçe teklifini Kongre'ye sundu. Bütçede ABD'li zenginlerin ödediği vergilerde büyük artış planlanıyor.

Kaynak : AA
Etiketler : ABD alzaymır NASA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber