Tgrt Haber
26 Şubat 2024 06:36 - Güncelleme : 26 Şubat 2024 06:43

Ankara ve Bakü'ye karşı kirli ittifak! Terörün finansörleri Fransa ve İran

Macron yönetimi, Türkiye’yi karıştırmak ve terör örgütlerine destek için 8 milyon euroluk bütçe ayırdı. Suriye’de TSK’nın vurduğu PKK üslerini tamir eden Fransa Karabağ’da ise Ermeni çetelerini Azerbaycan’a karşı örgütlüyor. Bu faaliyetlerde Paris'in en büyük ortağı ise İran!

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Türkiye gazetesi
Ankara ve Bakü'ye karşı kirli ittifak! Terörün finansörleri Fransa ve İran
fransa,terör,iran,suriye,karabağ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye düşmanlığı yeniden hortladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara ve hava operasyonları ile Suriye’de vurduğu terör örgütü PKK/YPG kampları, haberleşme ve elektrik-elektronik ağları, petrol tesisleri ve tüneller Fransa tarafından yenilenmeye başladı. PKK üslerini tamir edip 8 milyon euro tutarında fon sağlayan Paris, Ermeni çeteleri de Azerbaycan’a karşı kışkırtıyor.

TERÖRİST TEMO'DAN "FRANSA" İTİRAFLARI

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği Başkanı Abdulaziz Temo, Fransa’nın PKK için tüm gücünü seferber ettiğini söyledi. Temo, Suriye’deki PKK-Fransa ilişkisini şu sözlerle anlattı:

Daha 2000’li yıllara dek Fransa’nın İstanbul Konsolosluğunda görevli ‘Fabris De Slohban’ isimli diplomat ve 15 kişilik ekip Haseke’nin kuzeyinde yer alan Tel Beydar’a yerleşti. Yanlarında istihbarat elemanları, askerî uzmanlar ve diplomatlara ek Türkiye’nin vurduğu PKK altyapısını onarmak için getirilen bir de teknik ekip var. Bunlar ağır hasar gören ve işlevsiz bırakılan tüm haberleşme, enerji, tünel ve petrol tesislerini onarıyor. Malzeme ve montaj desteği sağlıyorlar.

Ankara ve Bakü'ye karşı terör ittifakı! Terörün finansörleri Fransa ve İran - 1. Resim

İRAN DA OMUZ VERİYOR

Fransa’nın üstlendiği yenileme çalışmalarına İranlı mühendisler de destek veriyor. Hatta kısa süre önce 50 kişilik PKK ekibi, söz konusu tesislerin yenilenmesi ve işletilmesi ile ilgili Tahran’a eğitim amaçlı gitti. Fransa ve İran PKK’nın yaraları sarma konusunda ittifak hâlinde. Birçok araç ve gerecin Fransa’dan temini zor. Bu zorluğu İran’ın desteği ile aşıyorlar.

Türk bombardımanlarında PKK çok ağır yara aldı ve iletişim, enerji, karargâh ve tünel ağları çökertildi. Bir tür kör edildiler. Operasyonların hemen ardından sahaya inen ülkelerden biri Fransa oldu. Öncelikle bir hasar tespit çalışması yürüttüler. Ardından tamir ve yenileme süreçleri başladı.

Ankara ve Bakü'ye karşı terör ittifakı! Terörün finansörleri Fransa ve İran - 2. Resim

İSTİKRAR İSTEMİYORLAR

Türkiye’ye dönük birçok kirli projenin merkezindeki Fransa ve İran’ın bir diğer tahrik alanı da Karabağ. İşgalden kurtarılan topraklar son günlerde artan Ermeni saldırıları nedeniyle yeniden bir savaşın eşiğinde. Azerbaycanlı Stratejist Elhan Şahinoğlu “Olayların ardında Paris yönetimi var. Sınır boyu taciz ateşleri başladı. Macron yönetimi bölgede istikrar istemiyor" dedi.

YENİ BİR SAVAŞ UZAK DEĞİL

Fransızların Karabağ üzerinden hem Bakü’yü hem de Ankara’yı rahatsız etmek istediğinhi ifade eden Şahinoğlu şunları söyledi: "Bir yandan Ermeni çetelere silah ve cephane gönderiyorlar diğer yandan Paşinyan’ı diplomasi seçeneğinden uzaklaştırıyorlar. Bölge de her an yeni bir savaş baş gösterebilir. Bunların arkasında Fransız kışkırtmacılığı var." 

Kaynak: Türkiye gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...