2021-11-13 18:54:53

Ankara'ya destek veren Libya'dan Fransa'ya rest: Başarılı olamayacaklar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris'te düzenlenen Libya konferansında Türkiye'yi hedef alarak 'yabancı asker' yalanına sarılmıştı. Konferansla ilgili değerlendirmede bulunan Libya Devlet Yüksek Konsey Başkanı Halid el-Mişri, Türkiye ile Libya arasında giderek güçlenen ilişkilerin ve ortaklıkların Doğu Akdeniz'de Fransa'nın komplolarını başarısızlığa uğratacağını belirtti. El-Mişri, "Fransa başarılı olamayacak. Çünkü Libya, Ankara ile ilişkilerini çok daha güçlendirecektir." dedi.

Ankara'ya destek veren Libya'dan Fransa'ya rest: Başarılı olamayacaklar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Mişri, Milletlerarası İlişkiler ve Diplomasi Merkezi  tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Buluşmaları programı kapsamında gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye ile Libya ilişkilerinin tarihi geçmişi olduğunu söyleyen Mişri, ilişkilerin ekonomik, askeri, siyasi yönden daha da güçlenerek devam ettiğini anlattı.

LİBYA VE TÜRKİYE 'DOĞU AKDENİZ KOMPLOSU'NUN FARKINDA

Mişri, Trablus'un 4 Nisan 2019'da Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'ın saldırısına maruz kaldığında ilk ve hatta tek tepki veren ülkenin Türkiye olduğunu hatırlattı.

Yunanistan, Mısır ve İsrail'in Türkiye'yi Akdeniz'deki kaynaklardan ekarte etmek için ortak hareket ettiğine dikkati çeken Mişri, "Türkiye ve Libya, Akdeniz’de 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması'nı imzalayarak Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını koruma altına almıştır. Bölgede hak sahibi olmasına rağmen Türkiye'nin enerji kaynaklarını kullanmamasına yönelik atılan adımlar da bu anlaşmayla bertaraf edildi. Libya ve Türkiye, Fransa'nın Doğu Akdeniz'deki komplosunun farkında. Fransa başarılı olamayacak. Çünkü Libya, Ankara ile ilişkilerini çok daha güçlendirecektir." diye konuştu.

Mişri, ABD, Fransa gibi ülkelerin Hafter'e asker ve silah desteği verdiğini ve Türkiye'nin oradaki varlığına karşı çıktığını dile getirerek Türkiye'nin her şeye rağmen Trublus hükümetine desteğini sürdürdüğünü ve bu desteğinin de Hafter'in Trablus'ta yenilmesine neden olduğunu aktardı.

TÜRK ASKERİNİN VARLIĞI ULUSLARARASI ANLAŞMALARA UYGUN

Mişri, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin Libya'daki varlığı tamamen uluslararası hukuka uygundu. Çünkü Trablus hükümeti birçok ülkeye çağrıda bulundu ve sadece Türkiye cevap verdi. Türk güçleri hariç tüm bu taraflar gayriresmi ve gayrimeşru yollarla geldi. Türkiye ise aleni bir şekilde geldi. Türk askerinin varlığı tamamen uluslararası anlaşmalara uygun. Türk askeri ayrıca sadece eğitim ve destek amaçlı bulundu."

Libya'da Yüksek Danıştay'ın kurallara uygun ve yasal bir seçim yapmak istediğini dile getiren Mişri, Fransa ve Mısır'ın buna müdahale etmeye çalıştığına işaret etti.

LİBYA'DA HATALI BİR SEÇİM YAPILMASINDAN YANA DEĞİL

ABD ve diğer ülkelerin kendilerine dikte etmeye çalıştığı bir seçim pozisyonunu kabul etmeyeceklerini belirten Mişri, "Türkiye ve İtalya ise Libya'da hatalı bir seçim yapılmasından yana değil ve desteklemiyor. Çünkü hatalı yasalarla yapılan bir seçimin ülkenin bölünmesine neden olacağını, yeni bir savaşa sürüklenerek bölüneceğini düşünüyor ve bu konuda bize destek çıkıyor." diye konuştu.

Mişri, 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerinin adil bir ortamda yapılması durumunda Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin çoğunluğu elde edeceğini vurguladı.

PARİS KONFERANSI FİYASKOYLA SONUÇLANDI

Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleşen Libya Zirvesi'nde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ve Rusya'nın "Libya'nın ve tüm bölgenin istikrarını ve güvenliğini tehdit eden" paralı askerlerini "gecikmeden" Libya'dan geri çekmesi gerektiğini söyledi. 'Yabancı asker' yalanının damga vurduğu konferans, uluslararası medya kuruluşları tarafından başarısız olarak nitelendirildi.

Etiketler