18˚
İstanbul
18˚
açık
Nem %46
Rüzgar 6.36 /s
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
24˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
Salı
22˚/14˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-02 10:40:15

Arap Koalisyonundan açıklama: Bomba yüklü 3 İHA imha edildi

Arap koalisyonu, Husilerin Suudi Arabistan'a gönderdiği bomba yüklü 3 İHA’yı imha ettiklerini duyurdu.

Arap Koalisyonundan açıklama: Bomba yüklü 3 İHA imha edildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yemen'de hükümet güçlerini destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu, İran destekli Husilerin Suudi Arabistan'a gönderdiği patlayıcı yüklü 3 insansız hava aracının (İHA) imha edildiğini duyurdu.
Koalisyon güçlerinden yapılan yazılı açıklamada, Husi milislerin Suudi Arabistan'ın güney bölgesine bomba yüklü 3 İHA ile saldırı girişiminde bulunduğu kaydedildi. İHA'ların imha edildiği belirtilen açıklamada, "tehdit kaynaklarının bombalanacağı, Husilerin saldırılarına müsamaha gösterilmeyeceği” vurgulandı. 

DEPOLAR VURULDU

Öte yandan Arap koalisyonundan yapılan bir başka açıklamada, Husilerin kontrolündeki başkent Sana'da askeri hedeflerin vurulduğu belirtildi. Açıklamada, Sana'da Husiler tarafından fırlatma rampaları ve İHA için kullanılan 4 deponun hedef alınarak, imha edildiği aktarıldı. Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.
Husiler, sık sık Suudi Arabistan'ın güney bölgelerini balistik füze ve İHA'larla hedef alıyor.

 

Etiketler