Tgrt Haber
10 Aralık 2023 15:30 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 15:46

Araştırma sonuçlandı! Oranlarla netlik kazandı: İsrail en çok sivilleri öldürdü

7 Ekim'den bu yana Gazze'ye bombalar yağdıran İsrail, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere binlerce sivili öldürdü. İsrail'in kendi medyası araştırmayla en çok sivillerin öldüğünü ortaya koydu.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Haaretz
Araştırma sonuçlandı! Oranlarla netlik kazandı: İsrail en çok sivilleri öldürdü
İsrail, Gazze, Hamas, Filistin

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık gerekçesiyle 65 gündür Gazze'ye bombalar yağdıran İsrail, şimdiye kadar 17 bin 700 kişinin ölümüne neden oldu. Saldırılarda, okulları, mülteci kamplarını, hastaneleri hedef almaktan çekinmeyen fakat savaş suçu işlemediğini her fırsatta dile getiren İsrail'in en çok sivilleri öldürdüğü araştırmayla ortaya kondu. 

İsrail'in çok okunan gazetelerinden Haaretz, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılardan çoğunlukla sivillerin öldüğünü duyurdu. Gazetenin araştırmasında İsrail'in hava saldırısında ölenlerin yüzde 61'inin sivil olduğu duyuruldu. 

Yıllardır sivilleri hedef alan İsrail ordusunun 2021-2022 yılları arasındaki hava saldırısında ölenlerin yüzde 40'ının sivil olduğu belirtilirken Ekim ayının öncesinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin yüzde 33'ünün sivil olduğu kayıtlara geçti. 

Araştırma sonuçlandı! Oranlarla netlik kazandı: İsrail en çok sivilleri öldürdü

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail’in Gazze Şeridi'ne saldırılarında en az 7 bin 700'ü çocuk, 5 bin 150'si kadın olmak üzere 17 bin 700 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildiriliyor.

İsrail ordusu halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarını hedef alarak sivil altyapıyı tahrip ederken, karadan işgal sürecinde 98 askeri öldü.

Gazze'deki nüfusun yüzde 80'i 1,9 milyon Filistinli, İsrail ordusunun saldırıları karşısında abluka altında göçe zorlandı. BM kurumları, zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinin kıtlığıyla mücadele ettiği yönünde uyarı yapıyor.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 275 Filistinli hayatını kaybetti.

Kaynak: Haaretz
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...