Tgrt Haber
29 Kasım 2023 10:53 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 11:20

Artık yaşama dair bir belirti kalmadı: Vadi Gazze harabeye döndü

İsrail'in haftalarca süren bombardımanında yerle bir olan ve hayalet bir şehri andıran Gazze'nin 'Vadi Gazze' köyündeki toplu konut sitesi havadan görüntülendi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Gazze, İsrail, Filistin, Hamas

İsrail'in savaş öncesindeki saldırılarının yaralarının sarılması için 2017 yılında inşa edilen ve 320 daireden olauşan toplu konut sitesi, savaşla beraber harabeye döndü. Gazze kentinin güneyinde yerel adıyla Cuhar ed-Dik olarak bilinen "Vadi Gazze" köyünde yaşama dair herhangi bir belirti kalmadı. İnsani ara sayesinde İsrail bombardımanınıın durmasıyla görüntülenebilen şehirde, eskiden yaşayan Fatıma el-Mağribi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, evlerinin durumunu incelemek için geri döndüklerini fakat büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

"Site sakinleri artık kendilerine ve ailelerine sığınacak yer bulamıyor." diyen Mağribi, evleri yıkılan site sakinlerinin nereye gideceklerini bilmediklerini aktardı.

Havaların soğuması nedeniyle evlerinden birkaç elbiseye ulaşabilme umuduyla geri dönen Mağribi, "Aşırı soğuktan dolayı evimde, yiyecek, giyecek ve örtünecek bir şeyler bulmak için geldim ama yıkılan evimde hiçbir şey bulamadım." ifadelerini kullandı.

Artık yaşama dair bir belirti kalmadı: Vadi Gazze harabeye döndü

Mağribi, Gazze'deki Filistinli ailelerin büyük bir acı yaşadığını belirterek kalıcı ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

''İSRAİL BİZE KARŞI HER TÜRLÜ SİLAHI KULLANDI, BİZ SİVİLİZ''

Site sakinlerinden İbrahim Ebu Arabiye de sitede yaşayanların sıradan insanlar oluğunu belirterek, "İsrail bize karşı her türlü silahı kullandı, burada direniş yok. Biz siviliz." ifadelerini kullandı.

İsrail'in bölgeyi sürekli bombaladığını ve kapsamlı bir yıkımın gün yüzüne çıktığını söyleyen Ebu Arabiye, "Buradaki insanlar sıradan insanlar. İhtiyaç sahibi insanlar için yardımseverlerin bağışlarıyla bu evler yapıldı." diye konuştu.

Artık yaşama dair bir belirti kalmadı: Vadi Gazze harabeye döndü

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Artık yaşama dair bir belirti kalmadı: Vadi Gazze harabeye döndü

CAN KAYBI 15 BİNİ AŞTI

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 242 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

Artık yaşama dair bir belirti kalmadı: Vadi Gazze harabeye döndü

İSRAİL VE HAMAS ARASINDA ESİR TAKASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar dün, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...