22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-19 10:52:13

Aslan ve pumalarda Covid-19 semptomları! Bakıcılarından bulaştı

Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantı, hayvanat bahçesinde bakıcılardan hayvanlara sıçradı. Aslanlar ve pumalarda insanlarda olduğu gibi nefes zorluğu, burun akıntısı, kuru öksürük görüldü.

Aslan ve pumalarda Covid-19 semptomları! Bakıcılarından bulaştı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Covid-19'un son varyantı Omicron Güney Afrika'da ortaya çıktı ve birçok ülkedeki vakaların yükselmesine neden oldu. Son olarak ise Güney Afrika'da ilginç Omicron vakaları ortaya çıktı. Omicron, insanlardan hayvanlara bulaşmaya başladı. Bir hayvanat bahçesinde aslan ve pumalarda Covid-19 semptomları görüldü. Hayvanların, insanlarda olduğu gibi nefes zorluğu, burun akıntısı ve kuru öksürük gibi benzer semptomlar gösterdiği belirtildi.

Pretoria Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda rezervuar görevi yapan canlı veya cansız varlıkların hastalık semptomu göstermeden virüsü bünyelerinde taşıdıkları ve hastalığa duyarlı canlılara aktarabildikleri yer aldı. Bilim adamları, yeni mutasyonların hayvanların vücutlarında rezervuar olarak bulunarak yeniden insanlara geçebileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

HAYVAN BAKICILARI MASKE TAKMALI

Covid-19 testi pozitif çıkan hayvanların, hastalığı bakıcılarından almış olabileceğinin vurgulandığı çalışmada, Covid-19 olmasına rağmen hiçbir semptom göstermeyen bakıcılara da değinildi. Bakıcılara, hayvanlarla ilgilendikleri esnada maske takmaları da tavsiye edildi.

Pretoria Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, ‘Viruses’ (Virüsler) adlı hakemli dergide yayınladı.

Etiketler