Tarih : 14.06.2021 - 13:09 Yorum : 0

Avrupa Birliği Afrin'deki hastane saldırısını kınadı

Avrupa Birliği (AB), Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'de bir hastaneye düzenlenen ve çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınadı.

Avrupa Birliği Afrin'deki hastane saldırısını kınadı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "AB, 12 Haziran'da Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'de Şifa Hastanesi'ne düzenlenen, aralarında sağlık personeli ve hastaların da bulunduğu çok sayıda sivili öldüren saldırıyı kınıyor." ifadesi kullanıldı.

Saldırının uluslararası insani hukukun açık bir ihlali olduğu belirtilen açıklamada, kurbanların ailelerine başsağlığı dilendi.

Açıklamada saldırının failine ise değinilmedi. Terör örgütü YPG/PKK'nın sivillerin tedavi gördüğü hastaneye Tel Rıfat'tan düzenlediği saldırıda aralarında bir bebeğin de bulunduğu 14 sivil hayatını kaybetmiş, 32 sivil yaralanmıştı. YPG/PKK'nın 6 yıl boyunca işgal ettiği Afrin, Zeytin Dalı Harekatı’yla terörden arındırılmıştı ancak örgüt, ilçenin güneydoğusundaki Tel Rıfat'ta varlığını sürdürüyor.

ABD: Afrin saldırısı barbarca ABD: Afrin saldırısı barbarca ABD'den Afrin'de PKK/YPG'li teröristlerin sivillere yönelik gerçekleştirdiği hastane saldırısına ilişkin açıklama yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, bu "barbar" saldırının çocukların ve sağlık çalışanlarının ölümüne neden olduğunu belirtti.

Afrin'de hastaneye bombalı saldırıya Türkiye'den tepki Afrin'de hastaneye bombalı saldırıya Türkiye'den tepki Suriye'nin Afrin kentinde terör örgütü YPG/PKK'nın düzenlediği füzeli saldırıda onlarca ölü ve yaralı olduğu belirtildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı hain saldırıya ilişkin kınama mesajı yayınladı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de saldırıyı lanetlediklerini ifade etti.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber