2022-08-05 11:08:27 | Son Güncelleme : 2022-08-05 11:24:09

Avrupa'da Batı Nil Virüsü paniği! Sivrisinekler yayıyor İtalya'da vakalar artıyor

Yaz aylarıyla beraber artan sivrisinekler, virüsleri insanlara bulaştırmaya devam ediyor. Türkiye'de 'Aedes' sivrisineği paniği yaşanırken Avrupa'da da 'Culex' paniği başladı. Batı Nil Virüsü vakaları İtalya'da 94'e yükseldi.

Avrupa'da Batı Nil Virüsü paniği! Sivrisinekler yayıyor İtalya'da vakalar artıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye 'Aedes' sivrisineklerinden bulaşan zika virüsü nedeniyle diken üstündeyken İtalya'da da 'Culex' cinsi sivrisinekler Batı Nil Virüsü bulaştırmaya devam ediyor. İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsünden (ISS) yapılan açıklamaya göre, sivrisinekler aracılığıyla bulaşan enfeksiyon hastalığı olan BNV’ye yakalananların sayısı 94'e çıktı. Bulaşma düzeyinin önceki haftalara göre geçen hafta iki kattan fazla arttığı ifade edildi.

Vakaların ağırlıklı olarak kuzey bölgelerinde görüldüğü, 33 vaka ile Veneto bölgesinin başı çektiği kaydedildi. BNV sebebiyle şu ana kadar ülke genelinde 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

ISIRIKLARA KARŞI KORUNUN!

Çoğunlukla "Culex" cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan Batı Nil Virüsü’nden korunmak için herhangi bir aşı bulunmazken sivrisinek ısırıklarına karşı korunma tavsiye ediliyor.

Sivrisineğin ısırdığı andan itibaren kuluçka süresinin 2 ile 14 gün arasında değiştiği, bağışıklığı zayıf olanlarda bu sürenin 21 güne çıktığı belirtiliyor.

Foto Galeri
İstanbul'da 'Aedes' sivrisineği paniği: Isırdığı anda beyni küçültüyor

Virüsün bulaştığı kişilerin yaklaşık yüzde 80’inde herhangi bir belirti görülmediği, hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, halsizlik, bulantı-istifra, baş ve kas ağrısı gibi semptomların görüldüğü ifade ediliyor.

BNV vakalarına çoğunlukla Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya'da rastlanıyor.

Etiketler