Tarih : 15.03.2017 - 16:26 Yorum : 0

Avrupa'da ilk başörtüsü yasağı

Avusturya’da bir özel eğitim kurumu, başörtüsü dahil dini sembollerin çalışanları tarafından kullanılmasını yasakladı.

Avrupa'da ilk başörtüsü yasağı

AB Adalet Divanının, işverenlerin çalışanların başörtüsü takmasını yasaklamaya hakkı ve yetkisi olabileceği yönündeki kararının ardından Graz kentinde faaliyet gösteren BFI adlı özel eğitim kurumu, çalışanlarına kılık kıyafet düzenlemesi getirdi.

HER TÜRLÜ DİNİ SEMBOL YASAKLANDI

BFI yöneticisi Wilhelm Techt, Kleinzeitung gazetesine yaptığı açıklamada, kurumun görünen her türlü dini sembolü yasakladığını açıkladı.

Kurumlarında bine yakın sığınmacının eğitim aldığını anlatan Techt, "Yanlış anlaşılmaya mahal vermeden Batı kültürünü ve değerlerini aktarmamız gerekiyor. Bundan dolayı eğitimcilerin Batılı kıyafetlerle çalışması gerekiyor” diye konuştu.

Techt, eğitimcilerini "rol model" olarak konumlandırdıklarını belirterek düzenlemenin de onların görev tanımları içinde yer aldığını kaydetti.

'Başörtüsü kararı birlikte yaşama ilkesine zarar verecek' 'Başörtüsü kararı birlikte yaşama ilkesine zarar verecek' TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu, AB Adalet Divanı'nın başörtüsü kararı hakkında, "Karar, Avrupa'nın farklılıklarla bir arada yaşama ilkesine ciddi manada zarar verecek." dedi.

Uluslararası Af Örgütü'nden başörtüsü kararına tepki Uluslararası Af Örgütü'nden başörtüsü kararına tepki Uluslararası Af Örgütü İsveç Şubesi, Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanının başörtüsü kararına tepki gösterdi.

“Faşist Le Pen’in, Türkiye’de başörtüsü karşıtlarından ne farkı var?” “Faşist Le Pen’in, Türkiye’de başörtüsü karşıtlarından ne farkı var?” Fransa’da başörtüsünü sokakta da yasaklayacağını ilan eden faşist Ulusal Cephe Parti’nin Lideri Marine Le Pen, Medya Kritik Programı’nda lanetlendi. Gazeteci Yazar Cem Küçük, “Bu kafa Türkiye’ye yabancı değil. Başörtülü diye GATA’ya almadığı kadının ölümüne neden olan alçak adamla, Le Pen’in ne farkı var?” diye sordu.

Etiketler : Avusturya Başörtüsü
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber