Tarih : 18.10.2021 - 11:23 Yorum : 0

Avustralya'da günlerce susuz kalan iki genç kurtarıldı

Avustralya'da araçları bataklığa saplanan, günlerce susuzluk çeken biri çocuk iki kişi polis tarafından kurtarıldı.

Avustralya'da günlerce susuz kalan iki genç kurtarıldı

Avustralya'nın kuzeyinde 21 yaşındaki Shaun Emitja ve 14 yaşındaki Mahesh Patrick kızıl kumlarla kaplı 4 saatlik yolu araçlarıyla geçmek istedi. Fakat araçları bataklığa saplanınca çaresizce kalakaldılar. İkilinin evlerine dönmemeleri üzerine polise kayıp ihbarında bulunuldu.

Karadan ve havadan yapılan aramada polise destek veren bölge halkından bir kişi, arkadaşından ayrıldıktan sonra yaklaşık 35 kilometre yürüyerek bir ağıla ulaşan Mahesh Patrick'i cuma gecesi buldu.

Patrick'in verdiği bilgilerden yola çıkan arama kurtarma ekipleri, cumartesi akşam saatlerinde Emitja'yı da bulmayı başardı.

SU BULMAK İÇİN YÜRÜDÜLER

NT Polisinden Kirsten Engels, çöllerle kaplı kırsal bölgeyi geçerken araçları bataklığa saplanan ikilinin geceyi araçlarında geçirdiğini, gündüz aracı kurtarmayı planladıklarını ancak bunu başarmayınca su bulmak için yürümeye başladıklarını söyledi.

Engels, kuzeyden güneye giden tek ana yol olan Sandover Otoyolu'na ulaşmaya çalışan ikilinin, yönlerini kaybettikleri için günlerce yanlış istikamete yürüdüklerini belirtti.

EN SON 12 EKİM'DE SU İÇMİŞLERDİ

İki kişinin de susuz kaldığını ve yorgunluktan bitap düştüklerini aktaran Engels, şunları söyledi:

"Onlar bulundu ve ailelerine kavuştu. En son 12 Ekim'de su içtiklerine inanıyoruz. Yaşadıkları için son derece şanslılar. Hepimiz doğanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz."

Avustralya'nın kuzey ve orta kesimlerindeki kırsal arazilerde yolculuk yapacaklara, bölgede mahsur kalmaları durumunda, hem hava koşullarına karşı korunaklı olması hem de arama helikopterlerinin daha kolay bulabilmesi için araçlarında kalmaları tavsiye ediliyor.

Ayrıca söz konusu bölgeleri araçla geçmek isteyenlere dolu depoyla yanlarında yedek akaryakıt, kişi başı birkaç günlük yiyecek ve en az dört litre su bulundurmaları uyarısı yapılıyor.

Kaynak : AA
Etiketler : Avustralya Bataklık
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber