Tarih : 26.07.2021 - 17:10 Yorum : 0

Avusturya'dan AB'ye 'topu taca atalım' tavsiyesi

Afganistan'da artan Taliban etkisiyle ülkeden kaçan Afganlar için Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Almanya, Avusturya ya da İsveç’tense Türkiye’nin sığınmak için daha doğru yer olduğunu söyledi.

Avusturya'dan AB'ye 'topu taca atalım' tavsiyesi

ABD'nin Afganistan'dan çekilmeye başlamasıyla Taliban, etkisini giderek arttırdı. Afganlar, tehdit edildiklerini, hayatlarının tehlikede olduğunu söyleyerek ülkelerini terk etmeye başladı. Afganlar nedeniyle yeni göç dalgası yaşanırken Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği'ne uyarılarda bulundu.

Bild'e açıklamalar yapan Kurz, Afgan mülteciler açısından "komşu ülkelerin, Türkiye'nin ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerinin daha doğru yer olduğunu" söyledi.

Kurz, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum."

''AB ÜYESİ OLMAYAN ÜLKELERE İADE EDİLSİN''

Avusturya Başbakanı sığınmacıları geldikleri ülkelere geri gönderme imkanı bulunmuyorsa AB üyesi olmayan ülkelere iade etme imkanının oluşturulması gerektiğini söyledi.

"Oradaki insanlar için durum dramatik; bu göç akımlarına yol açacak" diyen Kurz, Afganistan'daki sorunların Almanya ve Avusturya'nın 2015'te olduğu gibi kitlesel olarak mülteci kabul etmesiyle çözülemeyeceğini belirtti.

Avrupa ve Almanya'nın düzensiz göç karşısında 2015 yılında izlediği çizginin değişmiş olmasından memmnun olduğunu söyleyen Kurz "Avrupa Birliği olarak o dönemki durumun tekrar oluşmasına engel olmak için yaz mevsiminden itibaren etkin olmalıyız" dedi.

ŞİDDET SUÇLARI ARTTI

Deutsch Welle'nin haberine göre, Kurz kendi hükümetinin iltica başvurusu reddedilen sığınmacıları Afganistan'a sınırdışı etme tutumunu ise sürdüreceğini ve Taliban'ın kontrolü altındaki bölgeleri genişletmesinin de buna engel olmayacağını söyledi.

Afganistan'dan gelen sığınmacıların sayısının artmasıyla şiddet suçlarının da artmasından endişe ettiğini söyleyen Kurz "Suç istatistiklerine bakmanız gerek. Burada vahşet olarak yaşananların çoğu geçmişte yoktu. Belli gruplarda sayılar son derece açık, kadınlara yönelik cinsel şiddetin sıklaşması mesela" dedi.

Etiketler : Avusturya Afganistan
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber