2021-11-16 20:43:00

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginlik tırmanıyor! Ermenistan'ın Rusya'dan yardım talebi ateşkesle sonuçlandı

Karabağ’da Azerbaycan’a saldırılar düzenleyen Ermenistan, gerilimi yeniden tırmandırmak adına her yolu deniyor. Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan, Rus mevkidaşı ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde yardım talep etti. Rusya ve Ermenistan'dan yapılan ortak açıklamada ise sınırda ateşkes ilan edildiği duyuruldu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginlik tırmanıyor! Ermenistan'ın Rusya'dan yardım talebi ateşkesle sonuçlandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

44 gün süren Karabağ savaşının Türkiye’nin de desteği ile Azerbaycan ordusu Ermenistan’a ağır kayıplar vererek kazandı. Zaferinin ardından Ermenistan, gerilimi yeniden tırmandırmak adına provokasyonlarını arttırmak adına her yolu deniyor. Karabağ’ın Laçın ve Kelbecer bölgelerinde Azerbaycan’a saldırılar düzenleyen Ermenistan’a karşı savunma yapılıyor.

ERMENİSTAN AĞIR KAYIPLAR VERİYOR

Sınırdaki gerginlik sürerken Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından, Azerbaycan mevzilerine gerçekleştirilen saldırıların görüntüleri paylaşıldı. Açıklamada, sınırdaki durumun son derece gergin olduğu, Ermenistan tarafından kayıplar verildiği aktarıldı.

RUSYA VE ERMENİSTAN'DAN ORTAK AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, sınırlarındaki durumu istikrara kavuşturmaya yönelik adımlar attığı belirtildi. Açıklamada, “Şu anda Karakilise’de çatışmalar durdu, durum normale döndü ve kontrol altında.” denildi. Ermenistan Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, “Rusya’nın ara buluculuğuyla, saat 17.30 itibarıyla Azerbaycan-Ermenistan sınırında ateşkes ilan edilmiştir.” ifadesine yer verildi.

ALİYEV: GERGİNLİĞİ TIRMANDIRAN ERMENİSTAN

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'la sınırda devam eden gerginliğe yönelik Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Sınırdaki gerginliğin sorumluluğu Ermenistan'ın askeri-politik liderliğine ait” dedi.

RUSYA’DAN YARDIM İSTEDİ

Sınırdaki gergin duruma yönelik Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin detayına ilişkin Erivan'dan yapılan açıklamada, "Ermenistan Savunma Bakanı Papikyan, bölgedeki durumu aktardı" denildi. Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan ise Rusya'dan yardım talep edeceklerini dile getirerek, "1997 tarihli (Moskova ile Erivan arasındaki) anlaşmaya istinaden Ermenistan'ın toprak bütünlüğünün korunması ve mevcut anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi talebiyle Rusya'ya başvuruyoruz" ifadelerini kullandı.

BAKAN AKAR AZERBAYCANLI MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Görüşmede Ermenistan’ın provokasyonları ve sınırındaki son durum hakkına Akar’a bilgi veren Hasanov, Ermenistan'ın sınırda yaptığı provokasyonların kararlılıkla önlendiğini belirtti. Akar ise görüşmede, Türkiye'nin her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan'ın yanında olduğunu ifade etti.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANI RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde sınırdaki operasyonların durdurulması ve durumun istikrara kavuşturulması için çaba göstermeye hazır olduğunu ifade etti.

 

Etiketler