Tarih : 19.06.2021 - 21:44 Yorum : 0

Bakan Akar ABD'li mevkidaşı ile görüştü

Kritik NATO Zirvesi sonrası Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakan Akar ABD'li mevkidaşı ile görüştü

NATO ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı NATO Zirvesi geçtiğimiz günlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı zirvede Erdoğan dünya liderleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. NATO Zirvesi sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, gerçekleştirdiği ikili görüşmelere ilişkin ipuçları verdi. ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı sonrası Türkiye’nin sorumluluk alacağını Erdoğan’ın açıklamasının ardından Ankara- Washington hattında görüşmeler başladı.

ABD’Lİ MEVKİDAŞI İLE TELEFON DİPLOMASİSİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin ile telefonda görüştü. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada telefon görüşmesinin olumlu geçtiği belirtilirken NATO Zirvesi sonrası bölgesel konuların ele alındığı belirtildi. Görüşmede ayrıca ikili savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde de bulunuldu.

ABD Afganistan'dan sonra Orta Doğu'dan da çekiliyor ABD Afganistan'dan sonra Orta Doğu'dan da çekiliyor ABD Savunma Bakanlığı Orta Doğu’da konuşlu yüzlerce askerle savaş uçakları ve hava savunma sistemlerinin geri çekileceği yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı

NATO'dan Türkiye'nin Afganistan talebine ilişkin açıklama Stoltenberg: Afganistan’da Türkiye’nin rolü önemli NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Afganistan’daki rolü hakkında önemli açıklamalar yaptı.

'Türkiye, NATO askerleri çekildikten sonra Afganistan'da kalmak istiyor' iddiası 'Türkiye, NATO askerleri çekildikten sonra Afganistan'da kalmak istiyor' iddiası NATO askerlerinin 11 Eylül'de Afganistan'dan çekilmesinin ardından, Türkiye'nin Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı koruma ve işletme teklifi yaptığı öne sürüldü.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber