Tarih : 18.06.2014 - 19:33 Yorum : 0

Bakanlık uyardı, 'Irak'ta bu şehirlerden ayrılın'

Dışişleri Bakanlığı, Irak'a ilişkin güvenlik uyarısını, Bağdat'ın güneyindeki sekiz vilayeti de kapsayacak şekilde güncelledi.

Bakanlık uyardı, 'Irak'ta bu şehirlerden ayrılın'

Bakanlıktan "Irak Kriz Masası" başlığıyla yapılan açıklamada, Irak’taki çatışma ortamı nedeniyle sahadaki güvenlik durumuna ilişkin yeniden bir değerlendirme yapılması zaruretinin ortaya çıktığı ve bu ülkeyle ilgili güvenlik uyarısının Bağdat'ın güneyindeki Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar illerini de kapsayacak şekilde güncellenmesine karar verildiği bildirildi. Açıklamada, bu illerde bulunan vatandaşların can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edildi.
Basra Başkonsolosluğunun faaliyetleri askıya alındı
Açıklamada ayrıca Irak'ın büyük bölümünde devam eden şiddet olayları nedeniyle güvenlikteki bozulma, Basra’daki ordu birlikleri ve diğer güvenlik birimlerinin büyük bir kısmının kuzeye doğru kaydırılması, Irak makamlarının koruma hizmeti sağlanmasına ilişkin Türkiye'nin ısrarlı taleplerini karşılayamaması sonucu oluşan güvenlik zafiyeti sebebiyle Türkiye'nin Basra Başkonsolosluğunun 17 Haziran 2014'ten itibaren faaliyetlerini askıya aldığı bildirildi. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğinin, Irak’ta bulunan vatandaşların güvenli bir şekilde ülkeye dönebilmelerini teminen gerekli çalışmaları yürütmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Esasen Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Basra Başkonsolosluğumuzca Irak’ın riskli bölgelerinde bulunan vatandaşlarımıza bir süredir gerekli uyarılarda bulunulmakta olup, bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın ülkemize gruplar halinde dönmeye başladıkları bilinmektedir." Açıklama şöyle devam etti: "Gerek Musul gerek sonradan çatışmalara sahne olan Telafer’den ayrılarak göç etmek zorunda kalan yüzbinlerce sivile ülkemizce insani yardım ulaştırılması yönünde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yürütülen faaliyetler halen devam etmektedir. Son olarak Sincar bölgesine Telafer’den sığınan soydaşlarımıza ulaştırılmak üzere 20 bin kişilik gıda kolisi 17 Haziran tarihinde teslim edilmiştir. Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Irak’taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk Çağrı Merkezlerimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi’ne yönlendirilmektedir."

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber