Tgrt Haber
30 Ocak 2024 17:19 - Güncelleme : 30 Ocak 2024 17:20

Baltık ülkeleri saldırı ihtimaline karşı önlem aldı! Rusya 'saçmalık' dedi

Almanya, İngiltere, İsveç gibi ülkelerin Rus saldırısına karşı hazırlık önlemleri almasını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'saçmalık' olarak değerlendirdi. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
rusya,savaş,sergey lavrov

Almanya, İsveç ve İngiltere gibi ülkelerin son zamanlarda halkına Rusya ile savaşa hazırlık çağrısı yapmasına Moskova'dan cevap geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Ukrayna'ya karşı savaşı kazanması durumunda Baltık ülkelerine saldıracağı yönündeki iddiaları 'saçma' olarak nitelendirdi.

Moskova'da Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç'in de katıldığı 'yuvarlak masa' formatındaki toplantıda açıklamalarda bulunan Rus bakan Lavrov, ilk olarak hedefine yine Batılı devletlerin Ukrayna'ya yardımını aldı. Lavrov, "Batı, şimdiye kadar 200 milyardan fazla dolar ayırdı." dedi.

''BATI'DAN ALIP SATIYOR''

Ukrayna'nın, Batı tarafından tedarik edilen silahları başka ülkelere sevk ettiğini ve bundan para kazandığını ileri süren Lavrov, "Silahlar, tüm dünyaya yayılıyor. Batı'nın Ukrayna yönetimine sağladığı silahlar, sadece Orta Doğu'daki çatışma bölgelerinde değil Finlandiya, İsveç, Danimarka, Hollanda ve Gazze Şeridi'nde de tespit edildi. Batı, bunu görmezden geliyor." ifadesini kullandı.

Baltık ülkeleri saldırı ihtimaline karşı önlem aldı! Rusya 'saçmalık' dedi

''SALDIRI İDDİALARI SAÇMA''

Batılı ülkelerin de "Rusya'nın Ukrayna’ya karşı savaşı kazanması durumunda Baltık ülkelerine saldıracağı" yönündeki açıklamalarını değerlendiren Lavrov, ABD Başkanı Joe Biden'ın da buna benzer ifadelerinin bulunduğuna dikkati çekti.

Lavrov, söz konusu açıklamaların "saçma" olduğunu vurgulayarak, "Tarihi ve Ukrayna'da özel askeri operasyon kapsamında ilan ettiğimiz hedefleri azıcık anlayan herkes, bu tür açıklamaların saçma olduğunu anlıyor." diye konuştu.

ESİRLERİN BULUNDUĞU UÇAĞIN VURULMASI

Ukrayna Devleti Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin "Barış Formülü" inisiyatifini değerlendiren Lavrov, bunun "çıkmaza giden yol" ve bu belgedeki maddelerin "saçmalık" olduğunu söyledi.

Baltık ülkeleri saldırı ihtimaline karşı önlem aldı! Rusya 'saçmalık' dedi

Belgorod bölgesinde 65 Ukraynalı esir dahil 74 kişinin içinde bulunduğu Rus uçağının Ukrayna tarafından vurulmasına değinen Lavrov, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve uçağın vurulduğu silahın hangi ülkeye ait olduğunun incelendiğini aktardı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...