2022-05-16 17:16:00 | Son Güncelleme : 2022-05-16 17:38:51

Son dakika! Sri Lanka Başbakanı açıkladı: Benzinimiz bitti, sadece bir günlük petrol kaldı

Dünya  | Editör : Berna Akkaya |İhlas Haber Ajansı - TGRT Haber

Son dakika haberi: Bir süredir ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka'da Başbakan, ülkede benzinin bittiğini ve yalnızca bir günlük petrol stokunun kaldığını açıkladı.

Son dakika! Sri Lanka Başbakanı açıkladı: Benzinimiz bitti, sadece bir günlük petrol kaldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sri Lanka'da bir süredir devam eden ekonomik kriz karşısında hükümet protesto edilmiş, bunun üzerine ülke Başbakanı Mahinda Rajapaksa istifa ederek yerine Ulusal Birlik Partisi (UNP) Başkanı Ranil Wickremesinghe atanmıştı. Wickremeshinge bugün yaptığı açıklamada, kriz nedeniyle ülkede benzinin tükendiğini ve yalnızca bir günlük petrol stoku kaldığını duyurdu. 

Başbakan Wickremesinghe açıklamasında, ülkenin önümüzdeki aylarda daha büyük zorluklarla karşılaşılabileceğine dair uyarılarda da bulundu.

BAĞIMSIZLIĞINDAN BU YANA EN KÖTÜ KRİZ

1948'de İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en kötü ekonomik krizin görüldüğü Sri Lanka'da gıda, akaryakıt sıkıntısı ve elektrik kesintileri yaşanırken, ekonomik krizi protesto eden halk ekonomiyi iyi yönetemediği gerekçesiyle Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın istifasını istiyor.

Ülkede ekonomik kriz nedeniyle başlayan protestolar Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın istifasına rağmen şiddetlenerek devam ederken hükümet, orduya protestolar sırasında kanunları çiğneyenleri, yağma ve vandallık yapanları gördüğü yerde vurması emrini verdi.

Göstericiler, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın istifasını talep ederken, başkent Colombo sokaklarında devriye için binlerce askeri personel görevlendirildi. Göstericiler, Başbakan Rajapaksa’nın Colombo’daki resmi konutunu ve ailesine ait müzeye dönüştürülmüş bir evi ateşe verdi. Resmi konutun önündeki araçları da kundaklayan göstericiler, bakanlara ve milletvekillerine ait 50'den fazla evi yaktı.

Şiddetlenen gösteriler sırasında şimdiye dek 8 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 200 kişinin ise yaralandığı belirtildi.